Happening ekologiczny: Śmierć torbie plastikowej


Happening ekologiczny: Śmierć torbie plastikowej: artykuł nr 5658

2008-04-23 15:32:04 Ekologia

Diabły, anioły, muzycy, plastikowe i bawełniane torby będą głównymi aktorami happeningu ekologicznego „Śmierć torbie plastikowej”, który odbędzie się już jutro, w czwartek 24 kwietnia w ramach VIII Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Ideą happeningu jest ostrzeżenie mieszkańców Torunia przed tragedią ekologiczną, jaką mogą wywołać odpady foliowe, które nie ulegają biodegradacji. Aktorami tego wydarzenia będą anioły i diabły oraz sami mieszkańcy i goście miasta. Na pięciu głównych arteriach dochodzących do rynku anioły będą wymieniać przechodniom nieekologiczne "jednorazówki" na ekologiczne torby bawełniane z logo Festiwalu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który sponsoruje imprezę. "Złe" reklamówki zostaną przez diabły dostarczone do centrum, czyli na Rynek Staromiejski, gdzie w ciągu dwóch godzin powstanie gigantyczny "dywan" z reklamówek wymienionych z przechodniami. Głównym wzorem na tym "dywanie" będzie czarna spirala skręcona odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, stanowiąca symbol inwolucji i śmierci, która może nas czekać w wyniku coraz większych ilości "niezniszczalnej" folii zalegającej w mieście. Proekologiczne działania uczestników happeningu wesprze muzyka zespołu "Hati", tworzona przy wykorzystaniu instrumentów zbudowanych własnoręcznie z elementów odzyskanych ze złomowisk.

Imprezę, która rozpocznie się o godz. 13.30, przygotowują uczniowie III LO pod kierunkiem nauczyciela plastyki mgr Marka Reddigka.

Oficjalna inauguracja Festiwalu z udziałem Rektora UMK, Prezydenta Miasta oraz Prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu połączona będzie z dyskusją panelową „Dylematy etyczne w transplantologii” – czwartek, 24 kwietnia, godz. 18.00, Dwór Artusa.

Opisy wszystkich imprez znajdują się na stronie www.festiwal.torun.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii