Adamed rozpocznie badania kliniczne


Adamed rozpocznie badania kliniczne: artykuł nr 6199

2009-04-06 10:36:46 Biotechnologia

Adamed, jako pierwsza polska firma farmaceutyczna przeprowadziła projekt poszukiwania innowacyjnego leku w terapii cukrzycy - od pomysłu do końca badań preklinicznych we własnym Dziale Badawczo-Rozwojowym. Wraz z końcem 2008 r. zakończono fazę przedkliniczną badań. Naukowcy przez niemal 5 lat testowali cząsteczki, które spełniałyby wymagania założone w projekcie, a tym samym byłyby skuteczne w leczeniu szeroko rozumianej cukrzycy typu II i jej powikłań. Kryteria poszukiwania cząsteczek zostały tak określone, aby znane działania niepożądane, charakteryzujące dostępne dziś na rynku leki, zostały zminimalizowane.

Adamed współpracował w ramach projektu z Uniwersytetem Warszawskim – Wydziałem Biologii, Zakładem Regulacji Metabolizmu w Instytucie Biochemii; z Uniwersytetem Jagiellońskim – Wydziałem Biotechnologii i Zakładem Genetyki Molekularnej a także z Akademią Medyczną w Gdańsku – Wydziałem Lekarskim, Katedrą i Zakładem Biochemii. Projekt uzyskał dofinansowanie z unijnego Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw 2004-2006, w wysokości 7,5 mln PLN.

„Naszym celem w tym roku jest rozpoczęcie I fazy badań klinicznych w ramach projektu poszukiwania innowacyjnej terapii w leczeniu cukrzycy typu II”. Przed nami jeszcze wiele pracy – powiedziała Małgorzata Korpusik, członek zarządu firmy Adamed. Tworzenie leków innowacyjnych to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed polskim rynkiem farmaceutycznym. Poszukiwanie innowacji i ich patentowanie przez firmy z polskim kapitałem pozwoli zapewnić długofalowy wzrost polskiej gospodarce – dodała.

Badania nad innowacyjnymi terapiami są priorytetem Adamedu. Obecnie firma prowadzi projekt poszukiwania innowacyjnej terapii mającej zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu II oraz projekt poszukiwania leku będącego polską odpowiedzią na choroby ośrodkowego układu nerwowego. Trwają także prace nad opracowaniem skutecznej terapii przeciwnowotworowej, selektywnie oddziałującej na tkankę nowotworową.

Innowacje są wyzwaniem dla przemysłu farmaceutycznego także w czasach kryzysu. Poszukiwanie innowacji oraz ich patentowanie przez firmy z polskim kapitałem jest w stanie zapewnić długofalowy wzrost polskiej gospodarce. W ciągu sześciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły blisko 150 mln zł, z czego w 2008 r. aż 32 mln zł.

_____________________________
Adamed – lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Adamed jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców. W ciągu pięciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły ponad 150 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii