Komisja Europejska uznała pięć zakazanych GMO za bezpieczne dla ludzi


Komisja Europejska uznała pięć zakazanych GMO za bezpieczne dla ludzi: artykuł nr 2279

2006-04-12 15:37:49 Biotechnologia

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA dała w środę zielone światło dla pięciu genetycznie modyfikowanych upraw i produktów, zakazanych w niektórych krajach UE. Agencja argumentuje, że nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt, informuje agencja Reuters. Od 1997 do 2000 roku pięć państw członkowskich - Austria, Francja, Niemcy, Grecja i Luksemburg - wprowadziło na swoim terytorium zakaz dla pięciu typów genetycznie modyfikowanej kukurydzy i rzepaku.

W przygotowanym na wniosek Komisji Europejskiej raporcie Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdziła, że wszystkie one są bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt i mogą znaleźć się na unijnym rynku.

Już w czerwcu Komisja Europejska próbowała zmusić kraje członkowskie do zniesienia zakazu pod wpływem krytyki ze strony Światowej Organizacji Handlu (WTO). Zdaniem WTO te narodowe środki ochrony łamią zasady międzynarodowego handlu.

Decyzja agencji ds. żywności zbiega się z zaplanowaną na środę debatą w Komisji Europejskiej na temat unijnej polityki wobec organizmów modyfikowanych genetycznie.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii