Co się stanie, jeśli nie zdążą na czas? Poznaj Niezwykłe wędrówki zwierząt


Co się stanie, jeśli nie zdążą na czas? Poznaj Niezwykłe wędrówki zwierząt: artykuł nr 6329

2009-08-16 23:40:49

Wyrusz wraz z wybitnym weterynarzem Steve’m Leonardem w intrygującą podróż do świata zwierząt, których przetrwanie jest zależne od ciągłej wędrówki. Na Twoich oczach rozegrają się fascynujące przygody różnych gatunków zwierząt. Razem z walem szarym doświadczysz jego pierwszej arktycznej podróży, a afrykańskie likaony zaproszą Cię do wspólnej wyprawy poprzez gorącą sawannę w poszukiwaniu idealnej partnerki.

W każdym z odcinków Steve razem z grupą ekspertów przedstawi najnowsze odkrycia z zakresu biologii zwierząt i ujawni, jak udaje im się dokonać niezwykłych wyczynów. Skorzysta z satelitarnej technologii, aby prześledzić trasy ich podróży. Steve stanie się członkiem wędrujących stad i użyje wszystkich dostępnych środków transportu, aby być jak najbliżej swoich towarzyszy. Odpowie na nurtujące pytania, dlaczego zwierzęta wędrują setki kilometrów i co się stanie, gdy nie dotrą na czas w określone miejsce.

Czy wszystkie wyprawy zakończą się powodzeniem, czy każde zwierzę dotrze tam, dokąd zmierzało?

Premiera: środa, 2 września, godz. 20:00 na Animal Planet
Kolejne odcinki: środy, godz. 20:00


OPISY ODCINKÓW

Odcinek 1: Odyseja rybołowów
(ang. Osprey Odyssey)
Emisja: 2 września, godz.20.00
Razem ze Steve’m Leonardem podążymy śladem trzech młodych rybołowów: Tashy, Bunga i Jawsa. Wyruszą one w długi, liczący prawie 5000 km, lot z Massachusetts do Ameryki Południowej. Całe trójka ma założone specjalne satelitarne obroże, tak by weterynarz na bieżąco mógł sprawdzać ich aktualne położenie. Podróż śladem rybołowów nie jest pozbawiona dramatycznych momentów. Sygnał Jawsa nagle zanika, a eksperci przeżyją momenty grozy, zanim szczęśliwie uda się odnaleźć ptaka. Po drodze podróżnicy napotkają na wyjątkowo silny huragan.
Czy rybołowy będą w stanie odtworzyć trasę podróży, aby wrócić z powrotem do swych siedlisk?

Odcinek 2: W towarzystwie likaonów
(ang. Running With Wild Dogs)
Emisja: 9 września, godz. 20.00
Bohaterami odcinka będzie trójka młodych likaonów, znanych też jako psy afrykańskie – Chesney, Punter i Jones. Młode samce wychowane w afrykańskim słońcu Botswany zdecydują się w pewnym momencie opuścić rodzinne stado. Motywem ich działania jest  znalezienie życiowej partnerki. Po drodze będą musiały uważać na czyhające na nie lwy i hieny, które często atakują odłączone od gromady likaony. Steve będzie towarzyszył dzikim psom przez trzy tygodnie, a do wytropienia szlaku ich podróży posłużą mu nie tylko tradycyjne metody polecane przez buszmeńskiego przewodnika, ale także najnowsza technologia. Weterynarz będzie całkowicie podporządkowany kaprysom zwierząt – podąży ich ścieżkami i tak jak one, będzie chronił się przed drapieżnikami.
Czy u kresu podróży na likaony będzie czekała wymarzona partnerka? Czy Steve nadąży za morderczym tempem wędrówki psów afrykańskich?

Odcinek 3: Opowieść o wielorybach
(ang. The Wale’s Tale)
Emisja:16 września godz. 20.00
Tym razem Steve nawiąże bliski, niezwykle emocjonalny kontakt z przeszło trzydziestopięciotonową samicą wala szarego, która właśnie wydała na świat potomka w ciepłych wodach meksykańskiej laguny. Weterynarz będzie towarzyszył matce wraz z dzieckiem, wyruszającym w liczącą 6000 mil podróż na północ, wzdłuż zachodniego wybrzeża USA do Morza Beringa na Alasce. Przez cały czas bezbronny maluch będzie zdany wyłącznie na swoją mamę. W czasie podróży wale napotkają na mordercze orki polujące na młode w zatoce Monterrey. Wiedziona instynktem matka poprowadzi swojego potomka poprzez płytkie wody blisko brzegu, co uchroni go przed morskimi zabójcami.
Czy walom uda się pokonać wszelkie przeciwności i dotrzeć do celu podróży?

Odcinek 4: Na szlaku karibu
(ang. On the Trail of Caribou)
Emisja: 23 września, godz. 20.00
Każdej wiosny gromady ponad 100 000 karibu (gatunek renifera) kierują się na północ z Yukonu w Kanadzie do mroźnej Arktyki. W tej liczącej 2000 mil podróży będą narażone na ataki wilków, niedźwiedzi i orłów. Renifery będą musiały przetrwać śnieżycę, brodzić w gęstym śniegu, a temperatury będą spadać poniżej minus 40 stopni Celsjusza. Steve spróbuje podążyć za migrującym stadem w ich corocznej wędrówce do miejsca, gdzie będą mogły się bezpiecznie rozmnożyć. Weterynarz będzie śledził trasę ciężarnej samicy Claudii. Skorzysta nawet z psiego zaprzęgu, aby za nią nadążyć.
Zobacz czy Claudii uda się pokonać przeciwności losu i szczęśliwie urodzić potomka na Alasce?

Odcinek 5: Śladami niedźwiedzi polarnych
(ang. In the Footsteps of the Ice Bear)
Emisja: 30 września, godz. 20.00
Bohaterką tego odcinka będzie niedźwiedzica Aurora. Steve znajdzie się na wyspach Svalbard, położonych pomiędzy Norwegią a kołem podbiegunowym, aby przyjrzeć się z bliska 23 letniej niedźwiedzicy i jej małemu potomkowi. Samicy zostanie założona satelitarna obroża i od tej pory weterynarz będzie mógł śledzić każdy jej krok. Kiedy tylko matka wybudzi się z zimowego snu, jej głównym zadaniem będzie polowanie na foki, które są źródłem wysokokalorycznego pożywienia. Niestety, latem foki udają się na północ, daleko od siedliska Aurory. Zobacz, czy samica wyruszy z dzieckiem w pełną niebezpieczeństw podróż na północ, czy zostanie na miejscu, bez szans na znalezienie odpowiedniego pożywienia.
Czy wybór podróży na północ okaże się słuszny? Czy mały niedźwiadek zostanie ocalony od głodowej śmierci?

Odcinek 6 :
Emisja: 7 października, godz. 20.00
Aby podążać śladem corocznej wędrówki gęsi tybetańskich, weterynarz stanie przed największym dotychczasowym wyzwaniem. Będzie musiał zmierzyć się z ekstremalnie niskimi temperaturami i niską zawartością tlenu na wysokości prawie 6 tysięcy metrów. Poznamy parę ptaków – Hillary i Tenzing. Właśnie z nimi Steve wyrusza z jednego z najwyżej położonych miast na świecie, Lhasy, w długą podróż na tybetańskie niziny.
Czy gęsi rzeczywiście znajdą się w Tybecie i szczęśliwie zakończą wyprawę?

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z