9,3 mln zł na ochronę nietoperzy


9,3 mln zł na ochronę nietoperzy: artykuł nr 6334

2009-08-27 08:14:06 Ekologia

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura z Wrocławia wyda 9,3 mln zł na ochronę nietoperzy w południowej Polsce. Projekt ochrony jednego z gatunków latających ssaków - podkowca małego - jest finansowany m.in. ze środków UE i obejmuje teren pięciu województw i 36 powiatów. Żyje tam jedna trzecia krajowej populacji - ok. 1,6 tys. nietoperzy tego gatunku.

Podkowiec mały to jeden z najmniejszych występujących w Polsce nietoperzy. Jest zagrożony wyginięciem w Polsce. W Unii Europejskiej podlega ochronie w ramach dyrektywy siedliskowej i programu "Natura 2000". Mierzy ok. czterech cm, rozpiętość skrzydeł sięga 25 cm, a jego waga zaledwie od 3,5 do 10 gram. "pro Natura" prowadzi program ochrony tego nietoperza od 1996 r.
"pro Natura" chce za unijne pieniądze do wiosny 2013 r. ochronić blisko 80 proc. znanych miejsc rozrodu podkowca małego. Członkowie Towarzystwa wymienią poszycie dachów w 11 miejscach, gdzie są kolonie podkowca, zainstalują trzy platformy na odchody tych zwierząt i założą kraty w wejściach do 17 miejsc - naturalnych jaskiń, dawnych wyrobisk i sztolni, gdzie zimują nietoperze. W planach "pro Natura" jest też nasadzenie roślin, by odtworzyć trasy przelotów ośmiu kolonii podkowca.

Część pieniędzy będzie wydana na zakup odbiorników, anten i nadajników telemetrycznych, sprzętu łącznościowego i nawigacyjnego, noktowizora, kamery cyfrowej, boroskopu i detektora ultrasonicznego. Sprzęt pomoże w inwentaryzacji stanowisk i obszarów żerowania podkowca małego. Towarzystwo zadba też o promocję projektu - m.in. wykona tablice informacyjne, plakaty i ulotki, zorganizuje też akcję promocyjną "Szlakiem podkowca".

Pieniądze na ochronę nietoperzy będą pochodziły z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Projekt towarzystwa "pro Natura" uzyskał też dofinansowanie 1,4 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wcześniej środki na program ochrony nietoperza towarzystwo uzyskało z fundacji Ekofundusz i ONZ-owskiego programu małych grantów GEF - Funduszu Globalnego Środowiska UNDP.

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" powstało w 1990 r. Zajmuje się ochroną przyrody, prowadzi m.in. program ochrony doliny Baryczy, ochrony nietoperzy, bocianów i płazów.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii