Aguja trafiła do Leśnego Parku Niespodzianek


Aguja trafiła do Leśnego Parku Niespodzianek: artykuł nr 6319

2009-07-24 09:05:14 Zoologia

Aguja, ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, trafiła do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu (Beskid Śląski). To jedyny okaz tego ptaka w Polsce. W Beskidy trafił z hodowli w Niemczech - poinformował w czwartek sokolnik z Parku Tomasz Zawadzak.

awadzak powiedział, że ustrońska aguja to dwuletnia samica. "Jest już troszkę ułożona, była wychowywana przez ludzi typowo do pokazów sokolniczych i właśnie zaczyna już latać w naszym parku" - powiedział. Aguja jest dużym ptakiem drapieżnym z rodziny jastrzębiowatych. Rozpiętość skrzydeł sięga 190 cm i żyje do 30 lat. Upierzenie aguii jest identyczne bez względu na płeć: głowa i pierś są łupkowoszare, pierś biało nakrapiana, spód biały, szaro prążkowany. Ptak w naturze zamieszkuje Amerykę Południową. W Europie są tylko dwa miejsca ich hodowli, która jest wyjątkowo trudna. "W tym roku w Europie na świat przyszła tylko jedna aguja" - dodał Tomasz Zawadzak.

Leśny Park Niespodzianek powstał na górze Równica w Beskidzie Śląskim. Powstał w lesie bukowym, który rozciąga się na południowym stoku góry. Część przyrodnicza parku pozostaje pod ścisłą ochroną. Turyści mogą w nim odpocząć na łonie przyrody i przede wszystkim obserwować dzikie zwierzęta. Na terenie parku znajdują się między innymi jelenie szlachetne, daniele, muflony, jelenie sicka, dziki, koza karłowata, sarny, a także stacja ptaków drapieżnych.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii