Wyniki konkursu - Dr House


Wyniki konkursu - Dr House: artykuł nr 6433

2009-10-17 15:48:51 Ciekawostki

Książkę Dr House. Całkowicie bez autoryzacji otrzymuje: Alicja Wieczorek z Katowic oraz Krzysztof Dudek z Poznania. Książkę Dr House. Biografia Hugh Lauriego i przewodnik po serialu otrzymuje: Monika Nawrot z Łodzi oraz Filip Stępniewski z Warlubia. Zwycięzcy zostali poinformowani o wygranej. GRATULUJEMY!

Książki ufundowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Paul Challen
Dr House
Biografia Hugh Lauriego i przewodnik po serialu


Dr House. Biografia Hugh Lauriego i przewodnik po serialuNa czym polega fenomen amerykańskiego serialu o nieprzyjaznym, utykającym doktorze bezustannie łykającym leki, który czerpie przyjemność z obrażania pacjentów, współpracowników i całej ludzkości? Jak właściwie doszło do tego, że „Dr House” stał się jednym z najbardziej popularnych w ostatnich latach seriali? Czy chodzi tylko o doskonały scenariusz i mistrzowską reżyserię? Aby w pełni zrozumieć źródło tego sukcesu, warto bliżej przyjrzeć się człowiekowi, który wciela się w rolę głównego bohatera.

To Hugh Laurie, były członek trupy komediowej Footlights w Cambridge, weteran brytyjskiej sceny teatralnej, telewizyjnej i filmowej, entuzjasta boksu i jazdy na motorze, cierpiący na depresję pisarz i muzyk, mąż, ojciec trójki dzieci i były wioślarz odnoszący sukcesy na arenie międzynarodowej. To dzięki niemu serial zyskał siłę wyrazu pozwalającą na zajęcie miejsca w czołówce programów emitowanych w paśmie największej oglądalności. 

„Dr House. Biografia Hugh Lauriego i przewodnik po serialu” prezentuje wszystkie, ciągle jeszcze mało znane okoliczności związane z niesamowitą karierą Hugh Lauriego, czyli to, jak dostał rolę w serialu, w jaki sposób przeniósł wszystkie swoje cechy charakteru na postać doktora Gregory’ego House’a, kreując rolę, którą tak wielu fanów i krytyków lubi i podziwia, jego walkę z depresją i zmagania z ciemną stroną bycia komikiem, a także niesamowitą historię kariery i marzeń ojca aktora, oraz to, jak wpłynęły one na syna. 

Fani serialu znajdą także w książce podsumowanie tego, co jest najważniejsze w kolejnych odcinkach, najciekawsze informacje o twórcach serialu i pozostałych aktorach, o błędach medycznych, jakie popełnili scenarzyści, oraz o tym, jak Dr House w praktyce wykorzystuje swoje motto „wszyscy kłamią”.

ISBN: 978-83-7648-233-0
Tytuł oryginału: The House that Hugh Laurie Built. 
An Unauthorized Biography and Episode Guide
Data wydania: 22.09.2009
Format: 163mm x 234mm
Liczba stron: 376
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Tomasz Krzysztoń, Tadeusz Markowski, Monika Betley, Bogumił Bieniok
Cena detaliczna: 29,90 zł


Leah Wilson
Dr House. Całkowicie bez autoryzacji

Premiera książki: 6 października 2009

Dr House. Całkowicie bez autoryzacjiZbiór szokujących, jak sam główny bohater, artykułów na temat serialu „Dr House” i jego bohaterów.

Analizując różne aspekty tego popularnego serialu, m.in. postać i umysł Gregory`ego House`a, autorzy esejów zastanawiają się, dlaczego House jest takim draniem, jak myśli, dlaczego kłamie, kradnie, wymyśla niestworzone historie i łamie wszelkie reguły, dlaczego tak naprawdę zatrudnił Foremana, Cameron i Chase`a i czy faktycznie potrafi uczyć.

Umysł House`a, przynajmniej dla większości z nas, pozostaje zagadką, dlatego autorzy jednego z esejów poddają analizie proces podejmowania decyzji w medycynie i odsłaniają podobieństwa między metodą diagnostyczną doktora House`a a tą, którą posługują się lekarze rodzinni. 

Nawet jeśli poznamy sposób myślenia House`a, to i tak pozostanie niewiadomą, dlaczego tak często ma rację. Jeden z esejów próbuje wyjaśnić, dlaczego jego teorie znacznie lepiej przystają do rzeczywistości, niż nasze. 

Zadaniem doktora House`a jest stawianie diagnozy i szukanie przyczyn, których nie potrafi znaleźć nikt inny. Ale czasami nawet on potrzebuje konsultacji. Tym razem dwójka psychologów podejmuje się rozwikłania zagadki zagadek... i stawia diagnozę samemu doktorowi House`owi. 

Za sprawą House`a ból jest obecny w każdej niemal scenie serialu. Jak to jest ciągle odczuwać ból? W jaki sposób ból wpływa na postrzeganie, nastrój, relacje z innymi, ocenę sytuacji? Książka opisuje kontekst, dzięki któremu możemy lepiej zrozumieć House`a i to, jak radzi sobie z bólem. 

Jedna z ważnych lekcji, jakich udziela nam House, dotyczy tego, że kłamstwo jest elementem składowym wielu życiowych sytuacji i trzeba o tym pamiętać zawsze, a zwłaszcza podczas stawiania diagnozy. Jak jednak rozpoznać oszustwa w serialu, którego głównym mottem jest „wszyscy kłamią”? Autor jednego z esejów analizuje głównych bohaterów „Dr. House`a” pod kątem ich skłonności do kłamania, zastanawia się, kiedy i dlaczego kłamią i co to mówi o nich samych. 

Pilotażowy odcinek serialu „Dr House” to wynik długich miesięcy pracy scenarzystów, reżyserów, producentów i scenografów. Książka przedstawia fragment tego procesu, pokazując, jaką drogę przebył House, by stać się lekarzem, a nie, na przykład, telemarketerem czy profesorem literatury angielskiej. 

Nie jest tajemnicą, że inspiracją dla postaci Gregory`ego House`a był Sherlock Holmes, dziewiętnastowieczny mistrz dedukcji. Ale być może House to także Benjamin Franklin „Sokole Oko” Pierce XXI wieku? Autor jednego z esejów przeciwstawia sobie tych dwóch lekarzy, omawia podobieństwa i różnice między nimi i dochodzi do zaskakujących wniosków. 
W książce nie mogło zabraknąć także esejów o dziwnej i wydawałoby się niesymetrycznej przyjaźni House`a i Wilsona oraz o jego relacji z Cuddy.

Autorami esejów są: Nick Mamatas, Craig Derksen, Lois Winston, Karen Traviss, Glenn McDonald, Donna Andrews, Jill Winters, Joyce Millman, Shanna Swendson, Robert T. Jeschonek, Geoff Klock, Jillian Hancock, Steven Rubio, Brad Sinor, Virgina Baker, Susan Engel i Sam Levin, James Gilmer, Mikhail Lyubansky i Elaine Shpungin, Linda Heath, Nancy Franklin.

Leah Wilson jest redaktorem książek: „Wisteria Lane: On America`s Favorite Desperate Housewives”, „James Bond in the 21st Century: Why We Still Need 007”, „Mapping the World of the Sorcerer's Apprentice: An Unauthorized Exploration of the Harry Potter Series Complete Through Book Six”. Mieszka w Dallas.


ISBN: 978-83-7648-241-5
Tytuł oryginału: HOUSE Unauthorized
Data wydania: 06.10.2009
Format: 163mm x 234mm
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Zofia Łomnicka, Mikołaj Gliński, Magdalena Trzcińska, Ewa Kaniowska, Elżbieta Józefowicz, Bartłomiej Reszuta
Cena detaliczna: 29,90 zł

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek