Patryk Majchrzak z Ostrowa Wielkopolskiego wśród laureatów światowego konkursu fotograficznego: Bioróżnorodność w obiektywie


Patryk Majchrzak z Ostrowa Wielkopolskiego wśród laureatów światowego konkursu fotograficznego: Bioróżnorodność w obiektywie: artykuł nr 6481

2009-11-10 14:29:36 Ciekawostki

Patryk Majchrzak z Ostrowa Wielkopolskiego wśród laureatów światowego konkursu fotograficznego „Bioróżnorodność w obiektywie” zorganizowanego przez firmę Airbus, National Geographic i ONZ

Patryk MajchrzakW konkursie pod hasłem  „Zobacz więcej” wzięło udział tysiące młodych ludzi z całego świata. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na kwestie związane z zagrożoną dziś różnorodnością biologiczną.

Szesnastoletni Patryk Majchrzak z Ostrowa Wielkopolskiego zdobył główną nagrodę w konkursie „Zobacz więcej”, światowym konkursie fotograficznym  i dołączy do 7 innych laureatów, którzy w nagrodę pojadą na wycieczkę do Waszyngtonu. Jego niesamowite zdjęcie muchy pokrytej kroplami rosy w kolosalnym zbliżeniu zostało wybrane przez jury jako bardzo sugestywne wyobrażenie różnorodności biologicznej.

Konkurs o bioróżnorodności, ogłoszony w lipcu przez producenta samolotów, firmę Airbus, we współpracy z National Geographic i z Konwencją o Różnorodności Biologicznej (CBD) Organizacji Narodów Zjednoczonych miał na celu zwrócić uwagę młodych ludzi na świecie na zróżnicowanie życia na ziemi oraz rosnące zagrożenie dla wielu  gatunków roślin i zwierząt. Konkurs był organizowany w ramach projektu Green Wave, ambitnego programu o dużym zasięgu, uruchomionego przez ONZ. Jego celem jest podniesienie świadomości młodych ludzi – przyszłych decydentów – na temat znaczenia bioróżnorodności.
Konkurs był okazją dla wielu młodych ludzi do  wyjścia  na łono natury, przyjrzenia się różnym formom życia i uchwycenia na zdjęciu różnorodności biologicznej.

Komentując wyniki konkursu Tom Enders, Prezes firmy Airbus, powiedział: „Wysoki standard zgłoszeń ze wszystkich zakątków świata zrobił na nas ogromne wrażenie. Zdjęcia te obrazują zróżnicowanie życia wokół nas. W Airbusie współpracujemy z programem CBD Narodów Zjednoczonych i wykorzystując naszą międzynarodową obecność chcemy wskazywać na potrzebę ratowania ginącej bioróżnorodności. Czujemy się odpowiedzialni za przyszłość naszej planety, dlatego stawiamy na innowacyjne, przyjazne środowisku technologie i procesy oraz produkty”.
Zafascynowanie Patryka szczegółami otaczającej nas przyrody od kilku lat inspirowało go do fotografowania natury w skali makro Jego nieprawdopodobnie szczegółowe zbliżenie muchy pokazuje, jak delikatny jest ten owad oraz pokrywające go krople rosy. Komentując swoje zwycięstwo Patryk powiedział: ”Zawdzięczam to zdjęcie swojemu uporowi. Byłem przemoczony i było mi zimno ale postanowiłem, że nie wrócę do domu, zanim nie znajdę właściwego obiektu do sfotografowania. Uważam, że środowisko  jest coraz bardziej zanieczyszczone i coraz rzadziej można zobaczyć ciekawe okazy roślin i zwierząt. Nie chciałbym jednak żebyśmy oglądali je kiedyś  tylko na zdjęciach. Cieszę się z wygranej w konkursie. Przyznaję, że nigdy nie marzyłem o takiej nagrodzie.”

Do konkursu przystąpiło ponad 2350 młodych ludzi w wieku 6-16 lat z 99 różnych krajów na całym świecie. W Polsce swoje prace do konkursu zgłosiło 92 młodych ludzi.Spośród wszystkich uczestników konkursu wybrano 8 zwycięzców oraz 20 osób, którym przyznano wyróżnienia i które otrzymają kosze upominkowe od National Geographic i firmy Airbus.

Oprócz Patryka laureatami konkursu zostali: Alex Marttunen, lat 11, z Finlandii; Chad Nelson, lat 12, z Republiki Dominikany; Prerona Kundu, 11 lat, z Kansas (USA); Anthony Avellano,12 lat, z Kalifornii (USA);  Vinzent Raintung, 8 lat, z Niemiec; Julia Kresse, 15 lat, z Niemiec oraz Clemence Bonnefous, 8 lat, z Francji. Alex wraz z pozostałymi siedmioma zwycięzcami weźmie udział w wyjątkowej podróży do centrali National Geographic w Waszyngtonie, która odbędzie się w grudniu. W programie wycieczki, oprócz poznawania historii znanej na całym świecie organizacji, jest także zwiedzanie atrakcji turystycznych Waszyngtonu, spotkanie z Joel Sartore, słynnym fotografem National Geographic, nauka nowych technik fotografowania oraz udział w gali finałowej na cześć zwycięzców.

Sekretarz Generalny Konwencji o Różnorodności Biologicznej – Ahmed Djoghlaf powiedział: Cieszymy się, że Airbus i National Geographic  wspólnie z nami uwrażliwiają następne pokolenia  na potrzebę ochrony bogatej bioróżnorodności. Konkurs wyraża zatem nasze zobowiązanie wobec otaczającej nas przyrody i pokazuje dzieciom i młodzieży, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego.

W wyniku działalności człowieka świat traci bioróżnorodność w coraz szybszym tempie. Przez ostatnie kilkaset lat działalność człowieka doprowadziła do 1000-krotnie szybszego tempa wymierania gatunków niż w przeszłości. W Polsce źródłem zagrożenia dla różnorodności biologicznej jest wycinanie lasów, rolnictwo (uprawiane na 60% powierzchni kraju), rybołówstwo oraz gospodarka wodna lądowa. Czynnikiem zagrażającym naturze jest także rozwijająca się gospodarka, w tym przemysł, transport, turystyka i rekreacja.


„To problem globalny, którym powinniśmy się zająć już dzisiaj, jeśli chcemy zachować bioróżnorodność w świecie przyrody dla przyszłych pokoleń. Tu chodzi o spożywany przez nas pokarm i powietrze, którym oddychamy” – powiedział ambasador akcji „See the Bigger Picture” oraz znany fotografik National Geographic, Joel Sartore.

Sartore był członkiem globalnego jury sędziów, którzy byli pod wrażeniem bogactwa wybranych przez uczestników tematów. Na zdjęciach, zgłaszanych nawet przez sześciolatków, przedstawiono owady, zwierzęta, rośliny i pejzaże.

By obejrzeć nagrodzone zdjęcia i dowiedzieć się więcej o możliwościach działania na rzecz Green Wave, zapraszamy na stronę www.seethebiggerpicture.org.


Patryk Majchrzak: Moja przygoda z fotografią zaczęła się ok. 1,5 roku temu. Staram się stale rozwijać w tej dziedzinie i czerpać radość z mojego hobby. Trudno mi powiedzieć dokładnie, w jaki sposób fotografia stała się moją pasją, ale jestem przekonany, że będzie nią jeszcze bardzo długo. Moje ulubione tematy to makrofotografia i portrety.

Nagrodzone zdjęcie wykonałem w urokliwej miejscowości o nazwie Topola Wielka. Towarzyszył mi mój kuzyn, który jest jednocześnie moim kolegą, podzielającym moje zainteresowanie fotografią. Warunki były bardzo trudne. Był zimny poranek. Byliśmy mokrzy od porannej rosy, a nasze kalosze były pełne wody. Chcieliśmy tylko jak najszybciej wrócić do domu i wziąć prysznic. Zdjęcie było wynikiem mojego uporu, gdyż postanowiłem, że nie wrócę do domu, zanim nie znajdę odpowiedniego obiektu do zdjęcia. Na szczęście to się udało i dzięki temu zrobiłem jedno z najlepszych moich zdjęć.

Lubię patrzeć na otaczającą nas przyrodę. Uważam, że powinniśmy dbać o naszą planetę, by nie zatracić całkiem jej pierwotnego piękna, którego każdego dnia ubywa. Dlatego też fotografia to jeden ze sposobów jej uwieczniania.

Zdobycie tak wyjątkowego wyróżnienia było dla mnie dużym zaskoczeniem. Nadal nie mogę uwierzyć, że mi się to udało. Jestem z tego bardzo dumny, a wygrana na pewno zachęci mnie do dalszej pracy. Przyznaję, że nigdy nie marzyłem o takiej nagrodzie.


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek