Rozpad związku u łabędzi


Rozpad związku u łabędzi: artykuł nr 6593

2010-01-28 07:16:50 Zoologia

Rzadki przypadek zmiany partnera u monogamicznych łabędzi zaobserwowali brytyjscy ornitolodzy. Jak tłumaczy w portalu BBC News Julia Newth z rezerwatu przyrody w Slimebridge, gdzie zimują łabędzie, ptaki te łączą się w pary na całe życie. "Jeśli zmieniają partnera, to zwykle ze względu na śmierć (dotychczasowego partnera), a nie z wyboru" - mówi specjalistka.

Gdy pracownicy rezerwatu zauważyli, że jeden z łabędzi przyleciał z rosyjskiej Arktyki z nową samicą, sądzili, iż jego dotychczasowa partnerka zginęła. Ku ich zaskoczeniu wkrótce pojawiła się jednak - także z nowym partnerem. To dopiero drugi przypadek "rozwodu" wśród około 4 tysięcy łabędzi obserwowanych w Slimebridge na przestrzeni 40 lat.

Tamtejsze łabędzie należą do rzadkiego gatunku łabędzi małych. Każdego osobnika można zidentyfikować dzięki unikalnemu rysunkowi piór.

Co mogło skłonić skrzydlatą parę do separacji? Julia Newth przypuszcza, że powodem mógł być brak potomstwa u "rozwodników". "Tworzyli parę od kilku lat, ale nigdy nie przyprowadzili ze sobą młodego" - wyjaśnia Newth.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce


Łabędzie na forum biologicznym

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii