Badania DNA odkryły sekrety śmierci Tutanchamona


Badania DNA odkryły sekrety śmierci Tutanchamona: artykuł nr 6635

2010-02-20 02:06:40 Ciekawostki

Najsławniejszy egipski faraon Tutanchamon miał rozszczepienie podniebienia i wrodzone zniekształcenie stopy - dowodzą dwuletnie badania jego liczącej ponad 3000 lat mumii. Władca zmarł z powodu złamania nogi i malarii, a jego rodzice byli zapewne rodzeństwem.

Jak pisze agencja Associated Press, testy DNA i skany z tomografii komputerowej pomogły rozwiać wiele mitów otaczających postać faraona, który wstąpił na tron w wieku 10 lat. Tutanchamon nie odegrał większej roli jako władca, ale od chwili sensacyjnego odkrycia jego grobowca w 1922 roku budzi wielkie zainteresowanie.
Dzięki badaniom, które objęły również 15 innych mumii, ustalono najbardziej prawdopodobne drzewo genealogiczne władcy. Jego ojcem był faraon i reformator religijny Echnaton (Amenhotep IV), a matką - jedna z sióstr Echnatona.

Tutanchamon objął rządy w 1333 roku p.n.e i rządził zaledwie dziewięć lat. Jego śmierć w wieku 19 lat budziła wiele domysłów, a z powodu otworu odkrytego w czaszce sądzono, że został zamordowany. W 2005 roku tę hipotezę wykluczyła tomografia komputerowa, która ustaliła, że otwór był związany z procedurą mumifikacji. To badanie wykryło też, że faraon miał złamaną nogę.

Jak wynika z najnowszych analiz, jego system immunologiczny był nadwątlony przez wrodzone choroby, a śmierć nastąpiła po tym, jak do komplikacji po złamaniu nogi - być może po upadku - dołączyła się ostra malaria.

"Można go sobie wyobrazić jako młodego, ale słabowitego króla, który musiał chodzić o lasce" - piszą autorzy badania. To jaskrawy kontrast z wizerunkiem pełnego wdzięku chłopca, ukazywanym przez liczne przedmioty znalezione w grobowcu. Właśnie te cenne obiekty - wśród nich sarkofag ze złota i liczne wyroby artystyczne - stały się dla sporej części współczesnego świata wprowadzeniem w kulturę starożytnego Egiptu.

Wyniki badań opublikowało pismo "Journal of the American Medial Association".

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Tutanchamon, pierwotnie Tutanchaton (ur. ok. 1342-39 p.n.e., zm. 1323 p.n.e.) - w latach 1333-1323 p.n.e. faraon XVIII dynastii.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek