Pszczoły - ich życie jest kolorowe


Pszczoły - ich życie jest kolorowe: artykuł nr 6698

2010-03-24 02:38:47 Zoologia

Jak ustalili dr Peter Skorupski i prof. Lars Chittka z Queen Mary University of London, pszczoły potrafią dostrzegać kolory dwa razy szybciej niż ludzie, a trzmiele nawet pięć razy szybciej. Dzięki temu nie mają problemów, gdy latając po zacienionych zaroślach szukają pokarmu czy muszą odnaleźć wejście do ula.

O tym, że na przykład ważki potrafią dostrzegać zdobycz czy zagrożenie lecąc z ogromna prędkością wiadomo było od dawna, jednak w przypadku pszczół chodzi nie tylko o dostrzeganie ruchomych obiektów, ale i rozróżnianie kolorów, wskazujących na obecność pełnych pyłku i nektaru kwiatów.

Ludzkie oko ma trudności z dostrzeżeniem bardzo szybko lecącego owada - dlatego ważka czy bzyg sprawiają niekiedy wrażenie, jakby znikały w jednym miejscu, a pojawiały się w innym. Tymczasem owady nie tylko dostrzegają otoczenie, ale i inne latające owady - zarówno te, które starają się złapać, jak i te, przed którymi umykają. Pozwala na to szybka praca ich oczu, błyskawicznie tworzących obrazy i wysyłających je do mózgu.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii