Cryptococcus gattii atakuje


Cryptococcus gattii atakuje: artykuł nr 6751

2010-04-26 12:31:39 Medycyna

Potencjalnie śmiertelna odmiana grzyba rozprzestrzenia się w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i w Kanadzie - informuje Reuters. Tropikalny grzyb Cryptococcus gattii rozprzestrzenia się drogą powietrzną i zazwyczaj bywa niebezpieczny dla ludzi o obniżonej odporności.

Naukowcy ostrzegają jednak, że nowa mutacja może w równym stopniu zagrażać zdrowym osobom. Ich raport został opublikowany w piśmie "PLoS Pathogens". Badacze przewidują, że niebawem nastąpi ekspansja na kolejne regiony.

"Od 1999 do 2003 roku przypadki zachorowań ograniczały się głównie do wyspy Vancouver. W latach 2003 - 2006 grzyb Cryptococcus gattii pojawił się w sąsiadującej Kolumbii Brytyjskiej, a potem w stanach Waszyngton i Oregon w latach 2005 - 2009. W oparciu o dane dotyczące rozprzestrzeniania się można podejrzewać, że dotrze on także do Karoliny Północnej i prawdopodobnie dalej" - mówi Edmond Byrnes z Uniwersytetu Duke'a w Karolinie Północnej.

Zarodniki grzyba Cryptococcus gattii unoszą się w powietrzu, a gdy dostaną się do dróg oddechowych, atakują płuca, a następnie cały organizm.

Zarówno u ludzi, jak i u zwierząt Cryptococcus gattii może wywoływać objawy dopiero po dwóch tygodniach od kontaktu z nim. Są to zazwyczaj ostre bóle w klatce piersiowej, długotrwały kaszel, duszności, bóle głowy, gorączka, poty nocne i utrata wagi.

Zdaniem naukowców, nowa mutacja jest znacznie groźniejsza niż poprzednie - 5 z 21 przeanalizowanych przypadków zarażeń zakończyło się śmiercią.

Choć liczba zachorowań jest na razie niewielka, władze zagrożonych stanów (m.in. Kalifornii) monitorują rozprzestrzenianie się Cryptococcus gattii, gdyż istnieje obawa, że proces ten w cieplejszych regionach będzie przebiegał szybciej.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny