Ważki wybierają gorących amantów


Ważki wybierają gorących amantów: artykuł nr 6801

2010-05-24 15:32:54 Zoologia

Choć samce ważek równoskrzydłych wykonują szybkie i skomplikowane ewolucje powietrzne, nic tak nie działa na samice jak temperatura ich ciała - informuje pismo "Behavioral Ecology and Sociobiology".

Upodobania do "gorących" samców związane są z potencjalnymi korzyściami dla samicy. Wysoka temperatura ciała świadczy bowiem o tym, że adorator latał w nasłonecznionych miejscach. Informacja ta stanowi dla samicy bardzo ważny sygnał, gdyż ciepłe i nasłonecznione terytorium sprzyja szybszemu rozwojowi potomstwa.
By zaimponować potencjalnej partnerce pan ważka musi odpowiednio zaprezentować się w szybkim i wyrafinowanym locie. Obserwując jego wysiłki samica ocenia nie tylko samego samca, ale też jakość terytorium, z którego przybywa.

Wykorzystując kamerę termowizyjną i kamerę rejestrującą duże prędkości japońsko-brytyjski zespół naukowców zauważył nieznany dotychczas aspekt zachowań godowych tych owadów. Cieplejsze samce występującej licznie w Japonii ważki z gatunku Mnais costalis są w stanie podbić serca większej liczby samic.

Okazuje się, że wyższa temperatura ciała nie tylko poprawia jakość lotu samca, ale też daje siłę na dłuższy pokaz, dzięki czemu można zaprezentować się większemu gronu samic.

Dodatkowo ważka, która połączy się z gorącym partnerem w nasłonecznionym miejscu sama dłużej utrzymuje ciepłotę ciała podczas składania jaj w wodzie, dzięki czemu jest w stanie szybciej uciec przed drapieżnikiem. Badacze podejrzewają również, że cieplejsze samce mogą być lepszymi obrońcami swoich partnerek.

Naukowcy zaznaczają jednak, że szczęście samców bywa zmienne.

"Samica może zmienić swoje preferencje odnośnie tego samego samca w zależności od jego temperatury. Mięczak może stać się przystojniakiem po prostu siedząc na słońcu. Ale może też stać się na odwrót, jeśli będzie przesiadywał w cieniu" - mówi prof. Michael Siva-Jothy z Uniwersytetu Sheffield.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii