Raport CKE: Fatalne matury na wsi


Raport CKE: Fatalne matury na wsi: artykuł nr 1569

2005-11-19 17:54:28 Szkoła

Mamy wreszcie pełny raport o wynikach nowej matury. To alarm dla nowego rządu, że pora skończyć mówienie o wyrównywaniu szans edukacyjnych, a zacząć je naprawdę wyrównywać. Bo na maturze szkoły ze wsi i małych miasteczek wypadły fatalnie w porównaniu z tymi z wielkich miast. Analizy pokazały, że z każdego przedmiotu - i z polskiego, i z geografii, i z matematyki, biologii i historii - uczniowie ze szkół na wsiach i w małych miasteczkach wypadli na maturze gorzej niż ich rówieśnicy z wielkich miast.

Raport potwierdza gorsze edukacyjne szanse młodzieży ze wsi i małych miast. Do wyboru uczniowie mieli przecież tylko takie szkoły, które były w pobliżu ich domów. Albo takie, do których byli w stanie codziennie dojeżdżać.

- Te dane ogromnie nas zaniepokoiły i będziemy je dalej analizować - zaznacza Maria Magdziarz, szefowa CKE. - Na ogólnopolskim egzaminie na koniec gimnazjum dzieci z małych miasteczek i ze wsi zwykle wypadają gorzej niż te z dużych miast. Matura pokazała, że w trakcie nauki w liceum tych zaległości nie udało się już nadrobić.

Źródło: Gazeta.pl (fragmenty)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół