Szympans egoista


Szympans egoista: artykuł nr 1439

2005-10-28 22:55:09 Zoologia

Altruistyczne zachowania nie są najmocniejszą stroną relacji między szympansami - okazało się podczas eksperymentu przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców. W najnowszym "Nature" opisują, że szympansy hodowane w niewoli niechętnie pomagały swym sąsiadom i przyjaciołom, nawet jeśli taki gest nic je nie kosztował.

W eksperymencie, który przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles każdy z szympansów mógł decydować czy wyłącznie on dostanie porcję pokarmu, czy podobną nagrodę otrzyma też drugi osobnik z grupy.

Okazało się, że tylko w połowie przypadków małpa pozwoliła, by jej towarzysz również dostał nagrodę. Nie miało znaczenia to, że sama nie ponosiła przy tym żadnej straty - jej porcja była w każdym przypadku identyczna.

Było to dla badaczy tym bardziej zaskakujące, że zwierzęta biorące udział w eksperymencie były ze sobą bardzo zżyte - żyły od wielu lat wspólnie w tej samej grupie.

Szympansia przyjaźń nie jest więc zbyt głęboka - komentują naukowcy i wskazują na różnicę z zachowaniami ludźmi, którzy wrażliwość na potrzeby innych przejawiają m.in. przez dobroczynność.
Szympansom takiej empatii najwyraźniej brakuje.

Chris Stanford z Uniwersytetu Południowokalifornijskiego w Los Angeles uważa jednak, że szympansy na wolności wykazałyby dużo większą wrażliwość. Jego zdaniem, na wynik badania wpłynął fakt, że brały w nim udział szympansy żyjące w niewoli, nie zachowujące się więc "naturalnie".

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii