Pierwsze bociany już nas opuszczają


Pierwsze bociany już nas opuszczają: artykuł nr 3154

2006-08-18 13:12:31 Zoologia

Na Podkarpaciu wyraźnie widać jesienne manewry boćków, a pierwsze ptaki opuściły już Polskę, udając się w długą wędrówkę do Afryki - informuje prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Przemysław Kunysz. W ostatnich dniach nad Przemyślem można oglądać grupki bocianów, liczące od pięciu do dziesięciu sztuk, które wcześniej niż zwykle zdecydowały się na jesienny odlot z naszego kraju.

"Właśnie w okolicach Przemyśla ptaki te, coraz liczniej nadlatujące także z północy, wybierają dwie drogi przelotu nad Karpatami" - mówi Kunysz.

Lecą albo doliną Sanu w kierunku południowo-zachodnim lub tzw. Bramą Przemyską, czyli naturalnym obniżeniem pomiędzy Płaskowyżem Chyrowsko-Gródeckim a Karpatami, łączącym doliny Wisły i Sanu z doliną Dniestru. Potem udają się tą doliną w kierunku Morza Czarnego, na Bułgarię i Turcję, i dalej, aż do Afryki" - dodaje.

Odlatujące bociany najchętniej wędrują w pogodne dni, między godziną 14 a 16, kiedy tworzą się tzw. kominy termiczne, sprzyjające lataniu. Są to albo stare bociany, albo te spośród młodych, które najwcześniej opuściły gniazda. Pozostałe na razie sejmikują na podkarpackich łąkach, zbierając się dopiero do odlotu. Według "bocianiego kalendarza" powinien on nastąpić w dniach 20-25 sierpnia.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii