Rozpoczęła się wiosenna migracja dzikich ptaków


Rozpoczęła się wiosenna migracja dzikich ptaków: artykuł nr 4273

2007-03-06 17:05:31 Zoologia

Rozpoczęła się wiosenna migracja dzikich ptaków. W Parku Narodowym Ujście Warty jest obecnie ok. 30 tys. gęsi i cały czas przybywają nowe. Z parku odlatują natomiast ptaki, które tam zimowały, jak łabędzie krzykliwe. W ich miejsce pojawiają się typowo wiosenni goście, m.in. skowronki i czajki. Jeszcze w ostatnich dniach lutego w parku naliczono ponad 1,2 tys. łabędzi krzykliwych. Ptaki te rozpoczęły już wędrówkę na północ i wschód – w ciągu ostatnich dni lutego ich liczba znacznie zmalała.

Wiele gęgaw (gęsi) czując cieplejsze, przedwiosenne powiewy łączy się w pary i wyszukuje potencjalnych lęgowych rewirów. Gęsi północne traktują "Ujście Warty" jako przystanek w dalszej podróży na północ.

Pod koniec lutego w parku było ok. 5 tys. kaczek, część z nich powoli szykuje się do godów. Na terenie parku gnieździ się ok. ośmiu gatunków tych ptaków. Gody rozpoczynają także żurawie.

Ciągle wysoka woda na zalewowym obszarze parku powoduje, że obserwacja przyrody jest tam znacznie utrudniona. Obecnie najłatwiej podejrzeć ptaki we wschodniej części parku.

O nadchodzącej wiośnie świadczą również budzące się po zimie do życia rośliny. Kwitnie leszczyna, na olszach wiszą ciemnoczerwone kwiatostany, a na wierzbach - srebrzyste bazie. Na obrzeżach parku kwitną przebiśniegi, a w podworskim parku w pobliskim Dąbroszynie widoczny jest żółty kobierzec ranników.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii