Zgoda na odstrzał selekcyjny żubrów


Zgoda na odstrzał selekcyjny żubrów: artykuł nr 5412

2008-02-12 06:04:30 Zoologia

Białowieski Park Narodowy otrzymał zgodę ministra środowiska na selekcyjny odstrzał w tym roku trzydziestu żubrów ze stada żyjącego w puszczy. Wybierane będą sztuki nie nadające się do dalszej hodowli, przede wszystkim chore - poinformował Jerzy Dackiewicz, kierownik ośrodka hodowli żubrów BPN.

W ubiegłym roku park również miał zgodę na odstrzał selekcyjny trzydziestu żubrów, odstrzelono 28 sztuk.

Pierwsze odstrzały w ramach tegorocznej zgody ministra miały już miejsce. Przeważnie dokonuje się ich właśnie w miesiącach zimowych, gdy żubry zbierają się w kilkunastu miejscach ich stałego dokarmiania.

"Najważniejsze kryterium wyboru osobników do odstrzału jest stan zdrowotny zwierząt, by stado utrzymać w jak najlepszej kondycji" - podkreślił Dackiewicz.

Eliminowane są też osobniki niebezpieczne. Jesienią pracownicy parku dokonali odstrzału żubra, który do dłuższego czasu niepokoił mieszkańców kilku wsi w gminie Nurzec Stacja. Doszło nawet do ataków na ludzi, dlatego podjęto decyzję o eliminacji tego osobnika.

Białowieskie stado w polskiej części liczy około czterystu sztuk i jest największym w kraju. Dokładne dane będą znane po zakończeniu dorocznego liczenia tych zwierząt.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii