Unia broni się przed modyfikowanym genetycznie ryżem z USA


Unia broni się przed modyfikowanym genetycznie ryżem z USA: artykuł nr 3174

2006-08-22 17:14:44 Biotechnologia

Komisja Europejska stanowczo zareagowała na informacje o pojawieniu się na amerykańskim rynku modyfikowanego genetycznie ryżu, który nie został dopuszczony do obrotu i zapowiedziała we wtorek 22 sierpnia podjęcie działań, by uchronić przed nim europejskich konsumentów. W minionym tygodniu amerykańskie władze poinformowały, że wykryły ślady genetycznie modyfikowanego białka w długoziarnistym ryżu, który trafił na rynek w USA.

Ryż ten nie ma niezbędnych atestów, ale nie znaczy to, że jest szkodliwy dla zdrowia - zastrzegają amerykańskie władze. Na rynku w USA są inne, bardzo podobne odmiany genetycznie modyfikowanego ryżu.

Japonia w odpowiedzi ogłosiła, że wstrzymuje import ryżu z USA. Unia Europejska, która w ubiegłym roku sprowadziła blisko 200 tys. ton amerykańskiego ryżu długoziarnistego, nie zdecydowała się na razie na taki krok.

Komisja Europejska zażądała natomiast szczegółowych wyjaśnień od amerykańskich władz i bada, czy ryż mógł trafić na europejski rynek. Na razie nie ma co do tego pewności. Nie wiadomo, czy ziarna ryżu genetycznie modyfikowanego nie zostały wymieszane z ryżem z upraw tradycyjnych i następnie wyeksportowane.

W UE żadna odmiana ryżu genetycznie modyfikowanego nie jest dopuszczona do obrotu; to samo dotyczy - zdaniem rzeczniczki KE Antonii Mochan - białka, którego ślady amerykańskie władze znalazły w próbkach w zeszłym tygodniu.

Antonia Mochan zapowiedziała na środę ogłoszenie środków, które mają zapobiec dotarciu genetycznie modyfikowanego ryżu do konsumentów w UE. Nie sprecyzowała, jakie decyzje zostaną podjęte w Brukseli, uzależniając je od odpowiedzi Stanów Zjednoczonych.

Europejskie organizacje ekologiczne domagają się prewencyjnego wstrzymania importu ryżu z USA.

PAP - Nauka w Polsce, Michał Kot

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii