Liocichla bugunorum - nowy gatunek barwnego ptaka


Liocichla bugunorum - nowy gatunek barwnego ptaka: artykuł nr 3301

2006-09-13 10:11:05 Zoologia

Pierwszy raz od ponad pół wieku odkryto w Indiach nowy gatunek ptaka - oznajmił we wtorek astronom i obserwator ptaków - Ramana Athreya, który jako pierwszy zaobserwował okazy nowego gatunku. Ptak ten spokrewniony z tropikalnym drozdem długonogim zyskał naukową nazwę Liocichla bugunorum - od nazwy ludu Bugun, zamieszkującego tereny, gdzie zaobserwowano nowy gatunek.

Znana ornitologom populacja Liocichla bugunorum składa się jedynie z czternastu osobników, wśród nich są trzy lęgowe pary. Mające 20 cm długości ptaki są bardzo barwne. Kolory ich piór mają różne odcienie oliwki, czubek głowy jest czarny z jasnożółtą plamą w okolicy oczu. Pióra na skrzydłach tworzą złoto-żółte, purpurowe, czarne i białe kropki.

Dwa osobniki L. bugunorum dostrzeżono i schwytano w maju, w odległym rezerwacie przyrody Eaglenest, znajdującym się w północno- wschodnim stanie Indii (Arunachal Pradesh), graniczącym z Chinami - poinformował odkrywca gatunku.

Międzynarodowa unia organizacji ochrony ptaków Birdlife International uznała to we wtorek za "najbardziej sensacyjne ornitologiczne odkrycie w Indiach od ponad pół wieku".

Źródło: PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii