Lasy Polskie w Krościenku: Świat jak jeden cud…


Lasy Polskie w Krościenku: Świat jak jeden cud…: artykuł nr 3919

2006-12-11 08:41:42 Ciekawostki

Po raz IX już w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, który tym razem przebiegał pod hasłem „Świat jak jeden cud…”. Cytat – motto pochodzi z wiersza nieco zapomnianego dziś poety, Adama Asnyka. W jury zasiedli: Wacław Turek, Grzegorz Podkul i Edward Marszałek. W konkursie wzięło udział 31 uczniów z klas IV-IV, którzy recytowali wiersze różnych poetów; od Wincentego Pola po Agnieszkę Osiecką. Wszystkie one miały pokazywać urodę świata, ukrytą w jego zwyczajności.

Były więc teksty o wronach i lesie beskidzkim, słonecznym poranku i burzy, o przemijaniu i trwaniu. Jury oceniło prezentacje, przyznając I miejsce Dominice Hus, drugie miejsce Bernadetcie Frydrych oraz dwa trzecie: Michalinie Gałuszce i Karolinie Michnie. Wyróżnienia otrzymali: Patryk Szul, Elżbieta Liput, Dawid Niżnik, Klaudia Mezglewska, Radosław Wilusz, Kacper Gałuszka i Robert Rymar. Swoją nagrodę przyznała też publiczność, której najbardziej podobała się recytacja Dominiki Hus z klasy VIa. Uhonorowano ją pięknym kalendarzem Lasów Państwowych.
Współorganizatorem imprezy tradycyjnie już było Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina” w Krościenku Wyżnym, które ufundowało cenne nagrody – tomiki poezji oraz drobne upominki dla wszystkich uczestników. Fundatorem nagród była też Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.
- Zmagania z tekstem uczą was szacunku dla słowa. – Powiedział, wręczając nagrody, znany krośnieński poeta, Wacław Turek. – Używajcie więc mądrze polskiej mowy i starajcie się zawsze dbać o kulturę swojego języka.

W przyszłym roku organizatorzy szykują konkurs jubileuszowy, w którym recytowane będą wiersze o tematyce regionalnej. Wygląda na to, że chętnych do uczestnictwa w nim nie zabraknie. Planuje się też zaproszenie do udziału w nim laureatów wszystkich poprzednich edycji konkursu.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Na zdjęciu: laureaci konkursu wraz z jurorami. Fot. EDM
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek