Zima w Ogrodzie Botanicznym


Zima w Ogrodzie Botanicznym: artykuł nr 3958

2006-12-20 11:55:07 Botanika

Zimą szczególnie polecamy spacer po arboretum, gdzie możemy zobaczyć, które z gatunków należą do roślin zimozielonych, a które tracą liście na zimę - mówi pracownik Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, Wojciech Dmuchowski, zachęcając do odwiedzenia tego miejsca podczas grudniowego spaceru. Podkreśla, że o tej porze roku warto zwrócić uwagę na bardzo duże zróżnicowanie kory drzew, która w okresie bezlistnym jest szczególnie dobrze widoczna.

"Chodząc po ogrodzie zwróćmy uwagę na łuszczącą się charakterystycznie korę platanów" - zachęca Dmuchowski. Dodaje, że klon pensylwański ma ciemnozieloną korę w seledynowe paski, dereń biały posiada korę koralowo czerwoną lub purpurową, a złotlin japoński szczyci się korą intensywnie zieloną.

Zimą można podziwiać także korkowe narośla na korze ambrowca i trzmieliny oskrzydlonej, pogięte pędy leszczyny pospolitej w odmianie "Contorta" i pędy wierzby pogiętej.

Zdaniem Dmuchowskiego, po spacerze warto odwiedzić szklarnię ekspozycyjną „Zielony Raj”, gdzie na ponad 2 tys. hektarów można podziwiać rośliny egzotyczne.

"Pięknie prezentuje się m.in. kolekcja kamelii, która jest w pełni kwitnienia. Są to rośliny o kwiatach nieco przypominających róże. Kolekcja nasza liczy obecnie ponad 30 odmian, różnią się one między sobą kolorem, pełnością i budową kwiatów" - tłumaczy Dmuchowski.

W jego opinii, warto poszukać także kwitnących krzewów ketmi chińskiej o dużych barwnych kwiatach. Interesujące są również poinsecje (Euphorbia pulcherrima), które kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia. "Pora ich kwitnienia, a co za tym idzie przebarwianie się liści przykwiatowych przypada właśnie teraz" - mówi pracownik ogrodu.

W części subtropikalnej obejrzymy różnorodne owoce cytrusowe.

Atrakcją zimowego ogrodu są także wystawy:

Szklarnia ekspozycyjna "Zielony Raj"

* "Spotkanie z bogami Indii" ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości;

* "W cieniu Borobudur – najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku", wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali).

Bilet wstępu do Ogrodu jest jednocześnie biletem wstępu na wystawy.

Ogród Botaniczny PAN w okresie jesienno - zimowym jest otwarty dla zwiedzających w soboty i niedziele, od godz. 10.00 do 15.00. Ogród nie będzie czynny w Wigilię, Pierwszy Dzień Świat, Sylwestra i Nowy Rok.

Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł. Dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

 

Zobacz też:

  • Szczecin: Miejski Ogród Botaniczny - O Miejski Ogród Botaniczny szczecińskie środowiska naukowe zabiegają od 15-stu lat. Prawdopodobnie powstanie on w Lasku Arkońskim.
  • Ogród Botaniczny PAN zimą - Tęskniąc za zielenią i wiosennymi promieniami słońca nie zapominajmy o spacerach. "Warto się wybrać do Ogrodu Botanicznego PAN w podwarszawskim Powsinie" ...
  • Powsiński ogród zaprasza do arboretum - Późną jesienią w powsińskim Ogrodzie Botanicznym PAN warto przespacerować się po arboretum - ogrodzie dendrologicznym, gdzie dużą atrakcję stanowią gatunki ...
  • Ogród Botaniczny piękny także zimą - Zimowe atrakcje przyrodnicze, m.in. kolekcja kamelii i bożonarodzeniowe poinsecje, czekają na zwiedzających Ogród Botaniczny PAN w Powsinie.
  • Najsłynniejszy ogród botaniczny świata ma problem - Londyński Ogród Botaniczny Kew nie może sobie dać rady z inwazyjnie rozprzestrzeniającym się gatunkiem sprowadzonym z obszaru śródziemnomorskiego - Smyrnium ...

 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki