Zmarła prof. Simona Kossak - autorka gawęd przyrodniczych


Zmarła prof. Simona Kossak - autorka gawęd przyrodniczych: artykuł nr 4328

2007-03-16 17:29:55 Ciekawostki

Po ciężkiej chorobie zmarła w czwartek 15 marca w Białymstoku prof. Simona Kossak, naukowiec z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, szerzej znana z radiowych opowieści o przyrodzie. Miała 64 lata. O jej śmierci poinformowało w piątek publiczne Radio Białystok, z którym współpracowała od sześciu lat przygotowując gawędy z cyklu „Dlaczego w trawie piszczy?”, emitowane także przez inne rozgłośnie Polskiego Radia. W Białymstoku wyemitowano ich prawie 2 tys.

Simona Kossak urodziła się w Krakowie w znanej rodzinie artystów - jako córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza, trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Była bratanicą Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Od 30 lat mieszkała w leśniczówce w Puszczy Białowieskiej, badając i opisując tamtejszą przyrodę. Miała tytuł profesora nauk leśnych, ale mówiła o sobie, że jest zoopsychologiem.

Dorobek twórczy Simony Kossak obejmuje ponad 150 opracowań naukowych, artykułów popularno-naukowych, dokumentacji naukowych oraz trzy książki, w tym „Opowiadania o ziołach i zwierzętach”. Była też autorką filmów przyrodniczych.

Dużą popularność przyniósł jej cykl krótkich, codziennych gawęd poświęconych przyrodzie, zatytułowany „Dlaczego w trawie piszczy?”. Jak sama mówiła o tym cyklu, najpierw opisywała to, co aktualnie dzieje się w przyrodzie. "Ale ile można w kółko Macieju mówić o tym samym? Zaczęłam więc realizować swoją misję łagodzenia obyczajów. Opowiadać o zwierzętach - jakie mają myśli, namiętności - i przekładać to trochę na ludzi. Łagodzić ludzi wobec ludzi, łagodzić ludzi wobec zwierząt" – mówiła prof. Kossak.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek