Relacja z Warsztatów DNA - Encyklopedia Życia


Relacja z Warsztatów DNA - Encyklopedia Życia: artykuł nr 4535

2007-05-08 09:11:18 Biotechnologia

Studenci z Koła Naukowego Biotechnologów KNBiotech przy MSB SGGW, członkowie Szkoły Festiwalu Nauki oraz Fundacji BioEdukacji zorganizowali w dniach 25-29 kwietnia 2007 roku w Warszawie cykl spotkań poświęconych genetyce, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej - Warsztaty DNA – Encyklopedia Życia. Była to pierwsza w Polsce impreza propagującą wiedzę o biotechnologii i okazała się ona dużym sukcesem organizatorów– w tym pięciodniowym wydarzeniu wzięło udział ponad 2400 osób z całej Polski!

Dużo uwagi podczas warsztatowych „Spotkań z biotechnologią” poświęcono praktycznym zastosowaniom i nadziejom, jakie niesie ta nauka. W każdym z 20 otwartych wykładów uczestniczyło średnio 80 osób, ale niejednokrotnie liczba ta była dużo wyższa. Największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania poświęcone zastosowaniom biotechnologii w medycynie i kryminalistyce.

Wykłady „Czy zawał mięśnia sercowego jest uwarunkowany genetycznie?”, „Gdzie chirurg nie może tam wirusy pośle – czyli o terapii genowej nowotworów”, „Jak biotechnologia pomaga w tworzeniu szczepionek nowej generacji”, „Historia o DNA” czy „Zbrodnia doskonała a DNA” zgromadziły rekordową liczbę słuchaczy ponad 120 słuchaczy.

Warsztaty były również okazją do zapoznania się z biotechnologią „od kuchni”. Specjalnie na Warsztaty „DNA – Encyklopedia Życia” przygotowano 16 stanowisk
z pokazami i eksperymentami zarówno dla dzieci, jak i dla uczniów, studentów i dorosłych. Uczestnicy Warsztatów izolowali swoje DNA, rozwiązywali kryminalistyczne zagadki na podstawie analizy materiału genetycznego, badali zmiany pH w roztworach, tworzyli bio-muzykę oraz zmagali się z DNA origami. Laboratoria, gdzie odbywały się te zajęcia, przez cały weekend 28-29 kwietnia były pełne odwiedzających, chcących wcielić się w role biotechnologów. „Biotechnologia w praktyce” przyciągnęła przez dwa dni ponad 800 osób!

Bogata galeria zdjęć z Warsztatów znajduje się na stronie internetowej http://dna.sggw.pl

 

Wpisy do księgi pamiątkowej Warsztatów „DNA – Encyklopedia życia” świadczą o niezwykle entuzjastycznym odbiorze imprezy:

Żal odjeżdżać… Dziękuję za rewelacyjnie przygotowane Warsztaty”

„Popularyzujcie biotechnologię!!!”

„Taka konferencja to świetny sposób aby ludzie przestali bać się biotechnologii, a zaczęli ją poznawać. Chcemy czy nie – to nasza przyszłość (…)”

„Dziękuję za interesujące wykłady i fantastyczne doświadczenia. Mam wielką nadzieję, że
w przyszłym roku odbędzie się podobna impreza”

„(…) Dzięki Wam za to, bo w naszej szkole to chyba w życiu nie zobaczyłybyśmy
tego co tutaj (…)”

„Warsztaty DNA – piękna inicjatywa”


Dla wszystkich uczestników, którzy wyrażali nadzieję, iż Warsztaty „DNA – Encyklopedia Życia” przerodzą się w coroczne wydarzenie cykliczne, a także dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w tegorocznej imprezie, mamy dobrą wiadomość – kolejna edycja odbędzie się w kwietniu 2008 lub 2009 roku. Do zobaczenia!

Joanna Szlichcińska


 

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii