Róże czerwcową atrakcją Ogrodu Botanicznego w Powsinie


Róże czerwcową atrakcją Ogrodu Botanicznego w Powsinie: artykuł nr 4631

2007-06-01 04:14:49 Botanika

Róże towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów - Królową Kwiatów sadzono od tysiącleci w ogrodach monarchów, przy świątyniach i domach wszystkich rozwijających się kultur Świata. Mają stałe miejsce w literaturze, sztuce, architekturze, medycynie, wierzeniach i legendach - przypomina Wojciech Dmuchowski, pracownik Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

W podwarszawskim ogrodzie można podziwiać ponad 400 odmian z różnych grup róż kwitnących od maja do późnej jesieni. W dniach 23- 24 czerwca odbędą tu się Dni Róż.

"Wśród ponad 100 gatunków i odmian róż parkowych znajdują się tzw. stare, oraz odmiany współczesne. Ozdobą są nie tylko kwiaty, ale pędy, kolce, owoce i przebarwiające się kolorowo jesienią liście. Uprawiane przez naszych przodków róże zwracają na siebie uwagę silnym zapachem, szczególnym kształtem kwiatu" - mówi Dmuchowski.

Wśród rosnących w kolekcji ponad 70, dziś już raczej nie sadzonych starych odmian, na uwagę zasługują np.: 'Shailer's White Moss' - oryginalnie omszone kielichy śnieżnobiałych kwiatów; 'Persian Yellow' - jedna z nielicznych najstarszych odmian o żółtych kwiatach; 'Cardinal de Richelieu' - fiołkowe kwiaty, najciemniejsze w okresie jej pojawienia się. Ponadto odmiany z XIX i początku XX wieku: róże burbońskie - pstrokata 'Variegata di Bologna', pnąca 'ZÚphirine Drouhin'; portlandzkie - 'Jacques Cartier'; remontanty - 'Frau Karl Drushki' i 'Victor Verdier'.

Jak opowiada Wojciech Dmuchowski, cennymi różami parkowymi są powstałe w latach 70-tych XX wieku róże angielskie np. 'Graham Thomas', 'Abraham Darby', 'Mary Rose' o kwiatach w kształcie starych róż, pokroju swobodnym.

Ujrzymy też ponad 40 odmian róż czepnych o różnym pochodzeniu, wśród nich kwitnącą w końcu czerwca 'Veilchenblau' o rzadkiej fiołkowej barwie płatków w uroczym kształcie serduszka.

W kolekcji znajduje się ponad 80 odmian róż wielkokwiatowych w szerokiej skali kolorów, o różnym kształcie pąków, kwiatów, często pachnących. Wśród nich są odmiany tzw. niebieskie, w rzeczywistości raczej o odcieniu fioletowolila np. delikatna 'Mainzer Fastnacht', tzw. czarne, czyli o odcieniu bardzo ciemnoczerwonym, a o prawie zupełnie czarnych pąkach np. silnie pachnące 'Papa Meilland' i 'Erotika'.

Róże rabatowe i miniaturowe zachwycą nas z pewnością swoją bogatą kolorystyką i różnorodnością form kwiatów: od śnieżnobiałych, przez złotożółte, brzoskwiniowe, pomarańczowe, różowe, koralowe, amarantowe, fioletowe, po niezliczone odcienie czerwieni.

Wyodrębnione jako grupa róż dopiero w latach 70-tych XX wieku róże okrywowe, charakteryzujące się obfitym, długim kwitnieniem, wysoką odpornością na mróz, choroby i szkodniki, nie wymagają wielu prac pielęgnacyjnych reprezentują się w liczbie ok. 70 odmian.

Kolekcja gromadzi odmiany hodowli polskiej m.in. są to: 'Kopernik', 'Prof. Kownas', 'Polina', 'Ashamed Fairy', 'Mercury 2000'.

Inne z atrakcji czerwcowego Ogrodu Botanicznego w Powsinie:

* 3 czerwca, godz. 10-18 - ostatni wiosenny kiermasz ogrodniczy, na którym bezpłatne porady ogrodnicze
* XII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach"
3 czerwca - "Estrada Młodych" godz. 14.00 Joanna Różewska godz. 15.00 - Erika Chiku (Japonia) 10 czerwca - "Estrada Młodych" godz. 14.00 - Oksana Swekla godz. 15.00 - Paweł Filek 17 czerwca - - "Estrada Młodych" godz. 15.00 - Elizabeth Borowsky (USA), 24 czerwca - koncert "Muzyka i róże" Serhij Hryhorenko (Ukraina)
* Wystawy Galeria Fangorówka 1-3 czerwca - wystawa malarstwa Stefana Ciacka pt." Malarstwo - Nastroje i metafory" 6-30 czerwca - wystawa malarstwa indyjskiego pt. "Women by Women" ("Kobiety o kobietach"), zorganizowana przez Indian Council of Cultural Relations we współpracy z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej: 1-30 czerwca - wystawa przyrodniczo-fotograficzna Jerzego Woźniaka pt. "Życie wokół nas"

Szklarnia ekspozycyjna "Zielony Raj" - wystawa pt.: "Spotkanie z bogami Indii" ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości - "W cieniu Borobudur" - najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku". Wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali).

Zarówno cały Ogród jak i szklarnie są dostępne dla zwiedzających we wszystkie dni tygodnia, w godzinach od 10.00 do 19.00.

Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł; abonamenty na cały sezon: normalny 60 zł, ulgowy 40 zł, dzieci do lat 6 wstęp wolny.

Dojazd do Ogrodu autobusem: * Bezpośredni dojazd do Ogrodu autobusem 139 z Metra Wilanowska i Wilanowa * Autobus 519 z Dworca Centralnego do Parku Kultury w Powsinie i dalej 15 min. spacer przez las. * Z przystanku Metra Kabaty 2,7 km spacer przez las Kabacki lub rowerem. * Samochodem: Z drogi Wilanów-Konstancin Jeziorna pierwsza asfaltowa droga w prawo za Powsinem (droga jednopasmowa). Na miejscu parking samochodowy (6 zł) i bezpłatny rowerowy.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki