Tytuł Doktora Honoris Causa dla prof. Tomasza Boreckiego


Tytuł Doktora Honoris Causa dla prof. Tomasza Boreckiego: artykuł nr 4646

2007-06-05 02:42:35 Ciekawostki

Tytuł Doktora Honoris Causa przyznał prof. Tomaszowi Boreckiemu, rektorowi Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Lwowski Państwowy Uniwersytet Agrarny w Dublanach - poinformował rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk. W przemówieniu, które prof. Borecki wygłosił podczas uroczystości, zapewnił on, że pobyt we Lwowskim Państwowym Uniwersytecie Agrarnym w Dublanach i zaszczyt otrzymania od społeczności Uniwersytetu doktoratu honoris causa to dla niego wielki honor.

"Zaszczyt jest dla mnie tym większy, że tytuł doktora honoris causa otrzymuję od Uniwersytetu, którego współtwórcą był pierwszy rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego profesor Józef Mikułowski-Pomorski. Raduje mnie niezmiernie fakt, że otrzymuję go od narodu, który jest tak bliski Polakom - od Ukraińców" - mówił rektor SGGW.

Profesor podkreślił, że jego działaniom zawsze przyświecały idee budowania bardzo bliskiej współpracy naukowo-dydaktycznej między uniwersytetami Polski i Ukrainy.

"Zawsze też uważałem i uważam, że mamy do spłacenia swoisty dług wobec uniwersytetów zachodnich, w których tak wielu Polaków do 1989 roku znalazło pomoc i wsparcie dla samorealizacji. Ten dług możemy i powinniśmy dzisiaj spłacić między innymi pomagając młodym Ukraińcom, którzy poprzez pobyt i kształcenie w Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego będą mogli zdobyć dobre przygotowanie do życia zawodowego" - ocenił.

Prof. Borecki zadeklarował chęć dalszego rozwijania współpracy naukowo-dydaktycznej między SGGW i lwowską uczelnią rolniczą. Miarą tej współpracy powinna być, jego zdaniem, wymiana studentów między tymi szkołami.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Uczyńska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek