Analiza DNA może pomóc w określeniu miejsca życia naszych przodków


Analiza DNA może pomóc w określeniu miejsca życia naszych przodków: artykuł nr 48861

2010-07-13 12:13:09 Zoologia

Zespół naukowców z University of Edinburgh twierdzi, że analiza DNA może pomóc w określeniu miejsca życia naszych przodków. W przypadku osób pochodzenia wiejskiego można je będzie określić z dokładnością do 5 mil od ich rodzinnego domu - Informuje Telegraph na stronie internetowej.

Dzięki badaniu ludzie - którzy wprawdzie żyją w miastach, ale korzenie mają w wiejskich społeczności, znajdujących się gdziekolwiek w tym samym kraju - mogą dokładnie zlokalizować, skąd pochodzą ich przodkowie.
Wcześniejsze badania odkryły różnice genetyczne między populacją w różnych krajach, dając możliwość przewidzenia na przykład czy ktoś jest z południa, czy północy Włoch.

Zespół z University of Edinburgh współpracował z naukowcami z Włoch i Chorwacji. Naukowcy sprawdzali, gdzie ta sama analiza może być użyta w celu odróżnienia ludzi z tego samego kraju, których dzielą krótkie dystanse.

Lider grupy, Jim Wilson, badał geny ludzi, których czwórka dziadków pochodziła z tej samej wioski w Szkocji, Chorwacji i Włoch. Nie istniały żadne więzi pomiędzy uczestnikami badania. Wyniki pokazały, że dzięki przestudiowaniu genetycznych różnic możliwe jest rozróżnienie pomiędzy osobami, które żyją w wioskach oddalonych o zaledwie 5 mil.

Naukowcy przewidzieli z sukcesem źródła pochodzenia dla wszystkich, którzy brali udział w badaniu we Włoszech, 96 procent uczestników w Szkocji i 89 procent w Chorwacji.

Wywnioskowali, że wzór może być wytłumaczony przez fakt, iż dawno temu ludzie byli skłonni do zawierania małżeństw w obrębie ich własnej społeczności. Po wielu generacjach, różne wioski rozwinęły indywidualne kody DNA, które dziś mogą być odnalezione przez naukowców.

"Odkrycie było trochę zaskakujące, a trochę ekscytujące, ponieważ wiemy od wielu lat, że można użyć odchyleń, jakie ludzie mają w swoich DNA, aby określić czy pochodzą z Afryki, Wschodniej Azji, czy są rdzennymi Amerykaninami. Jesteśmy w stanie rozróżnić ludzi pochodzących z różnych kontynentów. Chciałem jednak zobaczyć, jaka jest granica, jak daleko możemy pójść" - powiedział dr Wilson.

Badanie zostało opublikowane w "European Journal of Human Genetics".

Dzieki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii