Pisklęta pawi w Łazienkach Królewskich w Warszawie


Pisklęta pawi w Łazienkach Królewskich w Warszawie: artykuł nr 50

2004-10-21 17:07:55

Kilka sztuk młodych pawi indyjskich wychowuje się na terenie parku Łazienki Królewskie w Warszawie. Zazwyczaj wraz z matkami ukrywają się w zaroślach, jednak od czasu do czasu pokazują się spacerowiczom.

Pisklęta pawi w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Kilka sztuk młodych pawi indyjskich wychowuje się na terenie parku Łazienki Królewskie w Warszawie. Zazwyczaj wraz z matkami ukrywają się w zaroślach, jednak od czasu do czasu pokazują się spacerowiczom.

BAŻANTOWATE

Popularny w Polsce paw indyjski należy do rodziny bażantowatych. Ma w ogonie długie, kolorowe pióra, które może rozłożyć w wachlarz, aby jak najlepiej zaprezentować się przed samicą. Ponadto samce mają na głowie czubek z piór. Od dawna już te pochodzące z Azji zwierzęta zostały przystosowane do hodowli w Europie. Kolorowe i efektowne stanowią popularną dekorację parków i ogrodów.

W warszawskich Łazienkach żyje około 40 sztuk tych ptaków.

Pawie budują gniazda na ziemi, lub na niskich gałęziach drzew. Żywią się owadami, robakami i nasionami roślin. Wbrew powszechnej opinii, dorosłe pawie potrafią latać. Jeden samiec może mieć w swoim haremie nawet sześć samic. Razem nocują na drzewach, lub dachach budynków w Łazienkach.

LATEM POJAWIAJĄ SIĘ MŁODE

Latem z jaj wylęgają się młode. W tym roku w warszawskim parku wykluło się tylko kilka piskląt. Liczba pawi mieszkających w Łazienkach zmienia się nieznacznie. Jeśli w którymś roku wykluwa się więcej młodych, park sprzedaje je innym hodowcom. Pewna liczba ptaków ginie też każdego roku z przyczyn naturalnych. Młode pawie latem bardzo szybko rosną. Jeśli lato jest ciepłe, mają dużo naturalnego pokarmu, dzięki któremu szybko nabierają sił. Jedzą, podobnie jak rodzice - owady, robaki i rośliny.

"Na zimę będą już dobrze przygotowane. Wtedy będziemy karmić je przygotowywaną przez nas karmą. Kiedy będzie chłodniej, będą znacznie wolniej rosły" - mówi opiekun zwierząt w Łazienkach Andrzej Łokotko.

ZGUBIONE PAWIE PIÓRA

W sierpniu dorosłe samce gubią pióra, tracąc swoje efektowne ogony i również zaczynają zbierać zapasy tłuszczu przed zimą. Rano spacerując po parku można znaleźć zgubione przez ptaki pióra z "pawimi oczkami". Opiekun zwierząt chciałby, żeby w Łazienkach zamieszkały też białe pawie, mutacja pawi indyjskich. U tego gatunku wszystkie pióra są koloru białego. Jeśli ptaki te rozmnożą się w warszawskim zoo, park planuje kupić kilka sztuk.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce,

21 października 2004

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z