Wyrzucić azbest


Wyrzucić azbest: artykuł nr 3793

2006-11-21 04:33:53

Szacuje się, że w całej Polsce jest ponad 15 mln ton wyrobów zawierających rakotwórczy azbest. Termin ich usunięcia mija w 2032 r. W 2005 r. składowanych było około 165 tys. ton wyrobów azbestowych - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Lublinie. "Sądzimy, że co najmniej drugie tyle może być wyrzuconych na tzw. dzikich wysypiskach" - powiedziała Stanisława Szałucha z ministerstwa gospodarki.

Najwięcej materiałów azbestowych, po około dwa miliony ton, jest w województwach lubelskim i mazowieckim. Te uszkodzone - np. pęknięte, pokruszone płyty cementowo-azbestowe, czy eternitowe - emitują do atmosfery włókna azbestowe, które powodują m.in. raka płuc. "Azbest jest groźny wówczas, gdy znajduje się w powietrzu, którym oddychamy" - powiedziała prof. Neonila Szeszenia-Dąbrowska z Instytutu medycyny Pracy w Łodzi.

Tadeusz Józefczak z departamentu ochrony środowiska lubelskiego urzędu marszałkowskiego podkreślił, że koszty usunięcia wyrobów azbestowych na Lubelszczyźnie są bardzo wysokie. Ponad 1000 zł kosztuje usunięcie zawierających azbest płyt eternitowych z dachu o powierzchni 100 m kw. "Wielu właścicieli budynków, zwłaszcza na wsi, na to nie stać. Bez wsparcia finansowego sami użytkownicy nie uporają się tym problemem" - powiedział.

Dodał, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. "To dofinansowanie jest możliwe, kiedy wystąpią o to samorządy dla większych grup właścicieli, np. dla kilku wsi. Dofinansowanie obejmuje koszty usunięcia materiałów azbestowych" - zaznaczył.

Według szacunków lubelskich urzędników usunięcie, transport i składowanie około tony materiałów zawierających szkodliwy azbest, to koszt ok. 1045 zł. Usuwanie takich materiałów wymaga ostrożności i zatrudnienia osób lub firm, które posiadają zezwolenie na składanie odpadów niebezpiecznych. Na usuwanie azbestu trzeba uzyskać pozwolenie w powiatowym inspektoracie budowlanym.

Źródło: samorzad.pap.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z