Greenpeace: Ratujemy lasy w Laponii!


Greenpeace: Ratujemy lasy w Laponii!: artykuł nr 524

2005-04-09 17:27:44 Ochrona środowiska

Xerox zaprzestaje wyrębu Lasów Reniferowych

Gigant przemyslu papierniczego Xerox oglosił zaprzestanie wykorzystywania włókien pochodzacych z Lasów Reniferowych Sámi w północnej Finlandii. Jest to małe, ale ważne zwycięstwo w kampani na rzecz ratowania jednego z ostatnich lasów pierwotnych w Europie.

Rodowici mieszkańcy Sámi nadal praktykują tradycyjną hodowlę reniferów, w której lasy wykorzystywane są jako źródło pożywienia dla reniferów w czasie długich zimowych miesięcy. Są one jednak intensywnie wycinane, stając się źródłem zaopatrzenia w papier i celulozę.


Dlatego właśnie oświadczenie Xerox'a jest tak ważne dla lasów pierwotnych Finlandii. Jeśli Xerox dotrzyma danego słowa, będą to dobre wieści dla wielu innych lasów. Xerox poinformował Greenpeace, ze będzie wymagał od swoich dostawców, by nie wycinali 'starych drzewostanów, rezerwatów lub innych terenów podlegających ochronie'


Mimo to fińskie lasy reniferowe są wciąż zagrożone, ponieważ wiele innych firm czerpie korzyści z ich wyrębu. Firmy należące do rządu fińskiego niszczą tereny, które oficjalnie objęte są ochroną. Większość wyciętego drewna wędruje do największej fińskiej firmy papierniczej StoraEnso, gdzie jest przerabiana na papier gazetowy oraz drukarski.

Źródło: Greenpeace

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska