Wystawa Technologie dla ochrony klimatu dobiegła końca


Wystawa Technologie dla ochrony klimatu dobiegła końca: artykuł nr 6041

2008-12-17 11:31:58 Ekologia

Unikalna na skalę światową ekspozycja wynalazków służących ochronie klimatu, która towarzyszyła Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, zakończyła się 14 grudnia br. w Poznaniu. W ciągu dwóch tygodni odwiedziło ją ponad 30 tys. osób.

Poznańska ekspozycja była kombinacją zaawansowanych i nowoczesnych technologii chroniących środowisko naturalne oraz całkiem prostych rozwiązań, jak również wskazówek przydatnych wszystkim zwiedzającym. Oprócz skomplikowanych urządzeń i maszyn, można było obejrzeć także technologie, nie wymagające dużych nakładów finansowych, przez co dostępne dla mieszkańców krajów rozwijających się. Nie zabrakło  również informacji o możliwościach oszczędzania energii w domu.

Wśród wynalazków obecnych na wystawie dużą popularnością cieszył się symulator ekologicznej jazdy, który umożliwiał zwiedzającym sprawdzenie, ile benzyny spalają podczas zwykłej jazdy. Dodatkowo każdy kierowca mógł wysłuchać wskazówek dotyczących oszczędnej jazdy. Do symulatora codziennie ustawiały się kolejki. Dopiero ostatniego dnia udało mi się spróbować swoich sił. Mój wynik? 4,6 l/100 km, ale rekordziści spalali niewiele ponad 2,5 l – mówi Agata Goździk, Komisarz Wystawy.

Kolejnym eksponatem, budzącym zainteresowanie nie tylko wśród najmłodszych zwiedzających, był parkiet do tańca, na którym tańczący sami produkowali energię elektryczną potrzebną do jego oświetlenia i zapewnienia muzyki. W czasie uroczystego otwarcia wystawy zatańczył na nim sam Minister Środowiska, prof. Maciej Nowicki – pomysłodawca poznańskiej ekspozycji.
Zwiedzający często zatrzymywali się także obok makiety pierwszego na świecie bezodpadowego miasta o zerowej emisji dwutlenku węgla – Masdar City, które ma powstać w Emiratach Arabskich. Jego makieta była  jednym z najczęściej fotografowanych  obiektów na wystawie.

Ekspozycja prezentowała ponadto wiele egzotycznych wynalazków typowych wyłącznie dla określonych regionów świata. Do najciekawszych z nich należały m.in. wiszące ogrody Bangladeszu, łapacze mgły używane na Wyspach Zielonego Przylądka, umożliwiające pozyskiwanie wody z atmosfery czy solarna kafejka internetowa z Gambii.

Na wystawie nie brakowało także polskich akcentów. Jednym z nich była brykieciarka słomy prezentowana przez poznańską firmę. Zwiedzający otrzymywali pamiątkowe brykiety produkowane na miejscu. Do produkcji brykietów dla gości wystawy zużyliśmy ponad 5 ton słomy – mówi Roman Długi, dyrektor firmy Asket.

Poznańska ekspozycja liczyła 120 najważniejszych i najbardziej oryginalnych urządzeń i instalacji prezentowananych w pięciu grupach tematycznych: oszczędność energii, odnawialne źródła energii, transport przyjazny środowisku, adaptacja do zmian klimatu oraz projekty różne. Jej dodatkową atrakcją dla wszystkich zwiedzających był interaktywny charakter wystawy, umożliwiający wypróbowanie wielu wynalazków.

Oprócz pokazu najnowszych urządzeń i technologii służących ochronie klimatu, wystawie  towarzyszyły także liczne prezentacje i warsztaty naukowe prowadzone przez instytucje oraz firmy. Zwiedzający mieli szansę wziąć udział w 25 prezentacjach i debacie dotyczącej ekologicznego transportu samochodowego oraz pokibicować zespołom licealistów walczących o puchar w Turnieju Maszyn Wodnych własnej roboty.

Wystawę zwiedzało dziennie blisko 2 500 osób. Grupom zorganizowanym, które zgłaszały się do nas, zapewnialiśmy przewodnika. Szacujemy, że łącznie naszą ekspozycję odwiedziło ponad 30 000 osób – mówi Agata Goździk. Wystawę obejrzeli m.in. Premier Donald Tusk, Wicepremier Waldemar Pawlak, Minister Środowiska z Holandii Jacqueline Cramer oraz Minister Środowiska z Japonii Ichiro Kamoshita.

Wystawa „Technologie dla ochrony klimatu” dostępna była dla wszystkich zainteresowanych w dniach od 1 do  14 grudnia, w godzinach 10-19.  Wstęp na  ekspozycję był bezpłatny.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii