Wideo: Uczeni z GE prezentują pierwszą na świecie choinkę z diod OLED


Wideo: Uczeni z GE prezentują pierwszą na świecie choinkę z diod OLED: artykuł nr 6052

2008-12-28 22:50:13 Ekologia

Uczeni i inżynierowie z zespołu badawczego GE ds. diod OLED (organiczna dioda elektroluminescencyjna) zaprezentowali na tegoroczny sezon świąteczny pierwszą na świecie choinkę wykonaną z diod OLED. Prezentacja odbyła się w GE Global Research Center w Niskayuna w USA. Elastyczne panele z diod OLED, świecące na zielono i tworzące kształt drzewka, dają wyobrażenie o tym, jakie zmiany w branży oświetleniowej przyniesie ta rewolucyjna technologia.


„Nie uzyskaliśmy jeszcze takiej choinki jak w Rockefeller Center czy przy Białym Domu, ale jesteśmy na najlepszej drodze” — powiedział Anil Duggal, szef programu OLED w GE. „Mamy nadzieję, że nasza choinka z diod OLED zainspiruje ludzi w okresie Świąt i pobudzi ich do myślenia o możliwościach, jakie przyniesie ta nowa generacja oświetlenia”.

„Klienci zdają sobie sprawę, że chociaż ta prezentacja ma charakter świąteczny i koleżeński, pokazuje dobitnie, jakie postępy uczyniono w technologii OLED oraz jakie rewolucyjne możliwości otworzy ona w dziedzinie oświetlenia i projektowania wnętrz” — powiedział John Strainic, dyrektor ds. produktów w dziale produktów powszechnego użytku i przemysłowych, GE. Kierowany przez niego dział w najbliższych latach wprowadzi na rynek diody OLED do różnych zastosowań profesjonalnych i domowych.

Dioda OLED składa się z cienkiej warstwy materiału organicznego pomiędzy dwiema elektrodami, który emituje światło po przyłożeniu ładunku elektrycznego. Jest to kolejny krok naprzód w rozwoju produktów oświetleniowych. Dzięki szerokim możliwościom zastosowania diod OLED , ta technologia pozwoli na oświetlenie domów i miejsc pracy w zupełnie nowy sposób. Co ważniejsze, diody OLED cechują się radykalnie lepszą sprawnością oraz są bardziej przyjazne dla środowiska, gdyż zapewniają tę samą jakość oświetlenia co tradycyjne, stosowane obecnie produkty, ale zużywają znacznie mniej energii elektrycznej.

Wcześniej w tym roku uczeni z GE dokonali ważnego przełomu w tej dziedzinie, prezentując pierwsze urządzenia OLED wytworzone w procesie zwanym „roll-to-roll”. Proces ten można porównać do procesu druku gazety. Wdrożenie tego procesu jest uznawane za kluczowy czynnik zapewnienia komercyjnej opłacalności technologii OLED w branży oświetlenia powszechnego użytku.

Jak powiedział Duggal, „Poczyniliśmy wielki postęp na drodze ku uzyskaniu parametrów niezbędnych do pomyślnego wprowadzenia oświetlenia OLED na rynek. Cały czas osiągamy postępy pod względem sprawności, czasu eksploatacji i jakości światła urządzeń wytwarzanych w procesie roll-to-roll, dzięki czemu będziemy mogli wprowadzić technologię OLED na rynek po przystępnej cenie”.
GE

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii