Słonica Echo z Amboseli


Słonica Echo z Amboseli: artykuł nr 6485

2009-11-12 14:04:06

Zobacz niezwykłe poświęcenie, potęgę ducha i odwagę niezwykłej słonicy Echo. Niezmordowanie prowadzi ona swoje stado poprzez afrykańskie równiny Parku Narodowego Amboseli, aby uchronić je przed zagrożeniami: suszą, klęską głodu oraz drapieżnikami i polującym na kły zdesperowanym członkom plemienia Masajów. Podąż jej śladami i zobacz, jak próbuje zmierzyć się z codzienną walką o przeżycie w afrykańskim buszu.

60-letnia Echo z pewnością zasłużyła na autorytet, jakim cieszy się w stadzie. Mądra słonica potrafi przezwyciężyć trudy podróży z łatwością, która nie raz zadziwiała podążających jej śladem naukowców. Jednak czy wszystkie życiowe doświadczenie wystarczy, aby ocalić stado, kiedy susza w Afryce osiągnie niespotykane dotąd rozmiary?
Odkryj serię zrealizowaną dzięki niezmordowanej amerykańskiej badaczce Cynthii Moss, która od ponad 40 lat poświęca swe życie, aby podążać śladem afrykańskich słoni. Jej zdeterminowanie w dążeniu do celu pozwoliło na uchwycenie na taśmie filmowej najbardziej intymnych fragmentów z życia słoni – chwytających za serce momentów narodzin, agresywnej batalii o najlepszą partnerkę i ekscytującej sekwencji walki starych samców o dominującą pozycję w stadzie.

Zobacz niepowtarzalne zdjęcia dokumentujące każdy krok słoni i na własne oczy ujrzyj przejmującą historię Słonicy Echo z Amboseli!

Odkryj godne podziwu poświęcenie doświadczonej samicy,
dla której wszystkie osobniki w stadzie to ukochane dzieci!
Słonica Echo z Amboseli
(ang.: Echo and the Elephants of Amboseli)

Premiera: sobota, 14 listopada, godz. 11:00 i 11:30 na Animal Planet
Kolejne odcinki: soboty, godz. 11:00 i 11:30

Słonica Echo z Amboseli

Odcinek 1
Emisja: sobota, 14 listopada, godz. 11:00

Echo to przedstawicielka liczącej 1500 osobników gromady dziko żyjących słoni afrykańskich w południowej Kenii. Głód niedawno zmusił jej stado do rozpoczęcia wyczerpującej wędrówki w poszukiwaniu pożywienia, ale ta podróż jest pełna niebezpieczeństw. Po drodze stado napotyka na groźne drapieżniki oraz agresywnych masajskich wojowników.

Odcinek 2
Emisja: sobota, 14 listopada, godz. 11:30

Jedna ze słonic, Qualida, utyka w błotnistej pułapce, a część słoni pożywia się w cieniu palm.  Kiedy wreszcie wyruszają dalej w kierunku buszu, po czterogodzinnej wędrówce w poszukiwaniu wody słonie napotykają na grupę wściekłych Masajów. Ich gniew jest ogromny, bowiem jeden z członków stada Echo zabił drogocenną dla ludzi krowę. Masajowie    obmyślają plan zemsty na nieproszonych gościach.

Odcinek 3
Emisja: sobota, 21 listopada, godz. 11:00

Qualida zgubiła w trakcie wędrówki swoje słoniątko, które ma nikłe szanse na przeżycie bez mleka i ochrony matki. Słonica Alicia z sąsiedniego stada walczy o to, aby udało jej się wykarmić nowonarodzone młode, które słabnie z godziny na godzinę. Tymczasem jedno z młodych w stadzie Echo wzbudziło zainteresowanie głodnych lwów.

Odcinek 4
Emisja: sobota, 21 listopada, godz. 11:30

Susza przybiera coraz bardziej niepokojące rozmiary, co oznacza, że Echo  i członkowie jej stada zasypiają i budzą się głodni. Mimo że naturalnym odruchem byłoby szukanie nowych źródeł pożywienia, doświadczenie Echo mówi jej, że najlepiej nie ruszać się na razie z bezpiecznego schronienia. Tymczasem konflikty z rolnikami zaostrzają się coraz bardziej.

Odcinek 5
Emisja: sobota, 28 listopada, godz. 11:00

Echo cały czas dzielnie opiera się przemożnej chęci wyruszenia w poszukiwaniu świeżego pożywienia. Wie, że czeka tam nie tylko soczysta trawa, ale także zaostrzenie konfliktu z nieprzyjaznymi słoniom ludźmi. Tymczasem młode same pakują się w kłopoty: Pran zostaje postrzelony w nogę, a Isaiah gdzieś znika. Jednak największy kryzys następuje, kiedy Scop Ear zadeptuje na śmierć jednego z Masajów.

Odcinek 6
Emisja: sobota, 28 listopada, godz. 11:30

Z powodu nieustannej suszy, młode osobniki zaczynają umierać z głodu. Głód zmusza słonie do poszukiwania pożywienia w pobliżu ludzkich siedzib. W końcu jednak nadchodzi deszcz, ale po pięciu dniach przemienia się w gigantyczną ulewę. Tymczasem dwa dorastające samce, Vronsky i Gomer, zaczynają walkę o prymat w stadzie.

Odcinek 7
Emisja: sobota, 5 grudnia, godz. 11:00

Teren Parku Narodowego Amboseli to miejsce ciągłych wędrówek słoni. Dochodzi tutaj do fascynujących scen przyjaźni i walki pomiędzy członkami różnych stad, których drogi krzyżują się właśnie tutaj. Jednak wkrótce zaczyna się tragedia, kiedy starsza słonica Geraldine niespodziewanie zostaje znaleziona martwa, a młode samce Vronsky i Gomer zaczynają bratobójczą walkę, która  trwa bez przerwy aż 9 godzin.

Odcinek 8
Emisja: sobota, 5 grudnia, godz. 11:30

Po dziewięciu miesiącach morderczej suszy w Amboseli nadeszła pora deszczowa i słonie mają wreszcie wystarczającą ilość pożywienia. Echo kieruje swoje stado w stronę bajecznie pięknej rzeki Snipe, ale rana Isaiaha wymaga natychmiastowej ingerencji weterynarza. Działaczki organizacji Amboseli Trust decydują się pomóc zranionemu osobnikowi.

Odcinek 9
Emisja: sobota, 12 grudnia, godz. 11:00

Nadchodzą dobre czasy dla Echo i jej stada. Cała rodzina zażywa piaskowych kąpieli w pobliżu bezpiecznego schronienia dla młodych. Niestety, cały czas dochodzi do groźnych starć pomiędzy Vronsky'm a Gomerem.
 
Odcinek 10
Emisja: sobota, 12 grudnia, godz. 11:30

Na świat przychodzi pierwsze tegoroczne słoniątko w rodzinie Echo, Evaline. Trzydniowa niezmordowana walka Gomera i Vronsky'ego przechodzi do księgi rekordów jako najdłuższa batalia o prymat w stadzie w historii. W międzyczasie członkowie stada słyszą rozdzierające ryki młodego osobnika i ze zgrozą przekonują się, że został on zaatakowany przez lwy.

Odcinek 11
Emisja: sobota, 19 grudnia, godz. 11:00

Nadszedł czas prawdziwego baby-boomu w stadzie Echo. Jej siostrzenica Elettra właśnie została po raz pierwszy matką i musi się sporo nauczyć od doświadczonej ciotki. Oprócz niej matkami zostają także: starsza słonica Orlanda i młoda Lucky.

Odcinek 12
Emisja: sobota, 19 grudnia, godz. 11:30

Pora deszczowa to najlepszy okres w dotychczasowej wędrówce stada. Elettra wciąż nie może się przyzwyczaić do ciągłej opieki nad młodziutką Evaline. Niesforna wnuczka Echo, Edwina próbuje odłączyć się wraz małym od stada, ale szybko przekonuje się, jak trudno samej obronić się przed atakami lwów.

Odcinek 13
Emisja: sobota, 26 grudnia, godz. 11:00

Życie Echo zostało utrwalone na taśmie filmowej od jej narodzin aż do opieki nad całym stadem. Wszelka wiedza słonicy pochodzi od obserwacji zachowania jej matki, która zawsze była blisko i pokazywała niebezpieczeństwa życia w buszu. Jednak teraz na Echo czeka największe wyzwanie: musi zmierzyć się z Masajami, którzy pragną wydrzeć słoniom terytorium, na którym żyją.


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z