Przemyśl siedliskiem unikatowego motyla


Przemyśl siedliskiem unikatowego motyla: artykuł nr 733

2005-05-27 18:11:31 Zoologia

Niewielki i rzadko obecnie występujący motyl Modraszek Rebela (Maculinea Rebeli) upodobał sobie Przemyśl. Władze miasta zamierzają więc utworzyć w Parku Miejskim, w tzw. domu ogrodnika, kącik edukacji ekologicznej, który może stać się atrakcją turystyczną - informuje Rafał Porada z kancelarii prezydenta Przemyśla. W skali całego kraju liczba motyli w przemyskim parku jest rekordowa. Siedlisko liczy tam ok. 1000 sztuk, podczas gdy w kilku koloniach w innych miejscach w Polsce jest zaledwie po kilkadziesiąt sztuk.

Zjawiskiem zainteresowali się naukowcy, m.in. z Katedry Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, którzy ostatnio przebywali w Przemyślu.

Modraszki to rodzina małych motyli dziennych, najczęściej ubarwionych niebiesko, licząca ok. 3 tysięcy gatunków. Zdaniem entomologów, modraszek do przetrwania potrzebuje dwóch rzeczy: rośliny o nazwie goryczka krzyżowa (obecnie chronionej) oraz mrówek z gatunku Wścieklica Sabuleta lub Wścieklica Marszczysta.

Na kwiatostany rośliny samice składają jaja, wewnątrz których rozwijają się gąsienice. Po dwóch tygodniach spadają one na ziemię i - jeśli los się do nich uśmiechnie - są "adoptowane" przez wspomniane mrówki, transportowane przez nie do gniazd i karmione jak własne larwy przez 10 miesięcy. Późną wiosną przepoczwarzają się, a następnie przeobrażają w dorosłe motyle.

Modraszek Rebela jest jedynym w Polsce motylem dziennym, który jest jednocześnie endemitem europejskim, tj. występującym tylko na tym obszarze. Stąd też zachowanie liczącej 1000 sztuk kolonii w Przemyślu może mieć kluczowe znaczenie dla przetrwania tego zagrożonego gatunku w Polsce. MSZ

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce; 27 maja 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii