Niebezpieczne chemikalia


Niebezpieczne chemikalia: artykuł nr 746

2005-05-30 14:39:58

Syntetyczne chemikalia towarzyszą nam na co dzień, otacza nas około 30 000 różnych związków wytwarzanych przez człowieka. Do dzisiaj znalazły zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia i już nie potrafimy bez nich normalnie funkcjonować. Czy wiesz jednak, że tylko 14% substancji produkowanych w największych ilościach jest właściwie kontrolowanych . Całą resztę wykorzystuje się w otaczających nas produktach, pomimo że nie znamy ich wpływu na człowieka i środowisko.

Tymczasem niektóre z nich wnikają do naszych organizmów i mogą powodować wiele poważnych konsekwencji dla zdrowia. Narażone są tu całe społeczności ze szególnym uwzględnieniem osób starszych. To właśnie oddziaływaniu toksycznych chemikaliów przypisywane są coraz częstsze alergie, zaburzenia płodności, genetyczne zmiany w życiu płodowym czy nowotwory.

Teraz przed nami wyjątkowa szansa na bardziej skuteczną ochronę. W Parlamencie Europejskim trwają prace nad nowym rozporządzeniem REACH, które może doprowadzić do objęcia syntetycznych związków chemicznych lepszą kontrolą. Jednak kształt nowych przepisów jest dopiero dyskutowany. Eurodeputowani, także ci z Polski, zdecydują, czy REACH zostanie przyjęty w takiej formie, która w pełni będzie chroniła nasze zdrowie, czy w znacznie łagodniejszej wersji, która ochroni interesy przemysłu chemicznego.

Cały artykuł: wwf.pl/bezpiecznechemikalia

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z