Lipiec w Ogrodzie Botanicznym


Lipiec w Ogrodzie Botanicznym: artykuł nr 830

2005-06-13 19:15:13 Botanika

Lipiec w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie to królestwo wielu gatunków kwitnących bylin - mówi pracujący w Ogrodzie Wojciech Dmuchowski.

"Na szczególną uwagę zasługują bodziszki, kwitnące na kolor niebieski, wiele gatunków goździków, penstemony i wiele innych. W pełni kwitnienia jest też bardzo duża kolekcja liliowców, kwiaty tych roślin mogą być żółte, czerwone, purpurowe i różowe, w różnych odcieniach oraz kształtach. Różnią się także wysokością i budową kwiatostanu" - mówi Dmuchowski.

Przypomina, że w pełni kwitnienia znajdują się obecnie lilie. "W naszym ogrodzie najliczniejszą grupę w kolekcji lilii - 149 taksonów - to odmiany zaliczane do mieszańców azjatyckich, mające kwiaty w różnych barwach, od białej do ciemnoczerwonej, przez wszystkie odcienie barwy żółtej i pomarańczowej, są także odmiany o kwiatach różowych" - mówi.

Jak zauważa Dmuchowski, mniej licznie reprezentowane są, znane przede wszystkich z kwiaciarni, odmiany z grupy mieszańców orientalnych, o wielkich, białych lub różowych kwiatach.

"Kwitnienie rozpoczęły też mieczyki, które będą cieszyły nasz wzrok do września. Odmiany (mamy ich 94) mają kwiaty w najróżniejszych barwach, są nawet ciemne, niebieskofioletowe" - wyjaśnia pracownik powsińskiego ogrodu.

"Kwitnie obecnie także wiele odmian powojników. Pięknie rozkwita również drzewko o nazwie mydleniec o żółtych kwiatach zebranych w duże wiechy. Kwitnienie rozpoczyna katalpa bignoniowata" - mówi Dmuchowski.

W lipcu można jeszcze obejrzeć owoce morwy, a w kolekcji drzew i krzewów owocowych dojrzewają jagody wczesnych odmian borówki amerykańskiej oraz agrest, porzeczki czarne i czerwone. Są też ciekawe krzyżówki porzeczkoagrest i malinojeżyna.

Pięknymi zapachami i kształtami kwiatów i pąków zachwycają róże, których w ogrodzie jest ponad 400. W lipcu w pełni kwitnienia będzie wiele odmian rabatowych, okrywowych i wielkokwiatowych, a także róż pnących.

Zwiedzający mogą także obejrzeć wystawy: * Galeria "Fangorówka", lipiec – sierpień - cykl wystaw malarskich z Pracowni Malarskiej Jacka Bukowskiego: 2 – 15 lipca - wystawa zbiorowa „Góry". Wystawy z cyklu "Zauroczeni naturą": 16 – 29 lipca - malarstwo Anny Boszko i Barbary Kosiak, a 30 lipca – 12 sierpnia - malarstwo Anny Czapskiej i Anny Łąckiej.

* Centrum Edukacji Przyrodniczo–Ekologicznej, 2 – 31 lipca, Rośliny w rysunkach i akwarelach Anny Buczkowskiej.

* Szklarnia ekspozycyjna "Zielony Raj", 1-31 lipca, wystawa pt.: "Spotkanie z bogami Indii" - ekspozycja 17 posągów kamiennych i z brązu, największe do 3 m wysokości; 1 lipca – 28 sierpnia, "Ptasi Dom" - wystawa z azjatyckiej kolekcji klatek.

Powsiński Ogród Botaniczny zaprasza także na koncerty fortepianowe w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego "Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach".

Koncerty odbywają się we wszystkie niedziele o godz. 15.00 na tarasie zabytkowego dworku Fangorów, a w przypadku deszczu, wewnątrz dworku Fangorów: * 3 lipca, "Z liliami w tle..." - Poaulo Vairo z Włoch; * 10 lipca, "Kwiaty lata" - Alexey Komarov z Rosji; * 17 lipca, Estrada Młodych; * 24 lipca, Estrada Młodych; * 31 lipca, "W salonie ogrodowym" - Krzysztof Jabłoński z Kanady.

Ogród Botaniczny PAN jest otwarty dla we wszystkie dni tygodnia, od godz. 10.00 - 18.00, ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, dzieci do lat 6 wstęp wolny.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki