"Współczesny Ludwik Pasteur" laureatem nagrody im. Drawicza


"Współczesny Ludwik Pasteur" laureatem nagrody im. Drawicza: artykuł nr 843

2005-06-15 14:26:34 Biotechnologia

Pracujący w Stanach Zjednoczonych polski biolog prof. Hilary Koprowski jest tegorocznym laureatem nagrody im. Andrzeja Drawicza za pomnażanie roli i znaczenia polskiego dziedzictwa w świecie. W laudacji wygłoszonej podczas wręczenia nagrody minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber nazwał profesora "współczesnym Ludwikiem Pasteurem". Uroczystość odbyła się we wtorek w Warszawie w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Profesor Koprowski należy do grona najwybitniejszych biologów świata. Jest twórcą pierwszej szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina. W 1959 roku zorganizował akcję przekazania Polsce 9 milionów dawek tej szczepionki, dzięki czemu liczba zachorowań zmniejszyła się z ponad tysiąca w 1959 roku do 30 w 1963.

Od drugiej wojny światowej profesor mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował w najbardziej prestiżowych instytutach naukowych, m.in. w Instytucie Wistara w Filadelfii.

"Nauka jest dla profesora Koprowskiego nie tylko pasją, ale misją służenia społeczeństwu" - powiedział w laudacji minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że dzięki założonej przez uczonego fundacji Koprowskich wielu polskich naukowców wyjechało na stypendia do USA.

"Dla mnie, Polaka i warszawiaka mieszkającego od tylu lat za granicą to szczególnie ważne nagroda, bo przywraca więź z krajem" - powiedział, odbierając nagrodę 89-letni laureat.

Następnie, ku miłemu zaskoczeniu gości ceremonii, zaprezentował swoje talenty muzyczne. "Zagram skomponowane przeze mnie preludium. Będzie krótkie - dla waszej i własnej uprzejmości" - zażartował, siadając przy pianinie. Jego występ nagrodzono owacjami.

Nagroda im. Andrzeja Drawicza została ustanowiona w 1999 r. przez Fundację Semper Polonia pod honorowym patronatem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Jest przyznawana corocznie osobom wnoszącym istotny wkład w pomnożenie roli i znaczenia polskiego dziedzictwa na świecie, a szczególnie za kształtowanie partnerskich kontaktów Polski z innymi narodami w duchu tolerancji, poszanowania odmienności i wzajemnego zrozumienia.

Patron nagrody, Andrzej Drawicz, był pisarzem i krytykiem, znawcą literatury rosyjskiej i problematyki wschodniej, prezesem Komitetu ds. Radia i Telewizji.

W tym roku nagrodę wręczono po raz szósty. Dotychczas otrzymali je: holenderski dziennikarz Milo Andstadt, angielski historyk Norman Davies, rosyjski tłumacz literatury polskiej Światosław Świacki, białoruski pisarz Sokrat Janowicz i genetyk prof. Piotr Słonimski.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii