ZEMSTA ZA DINOZAURY??


ZEMSTA ZA DINOZAURY??: artykuł nr 930

2005-07-04 14:11:22 Ciekawostki

Pocisk wystrzelony z sondy o nazwie Deep Impact uderzył dzisiaj w kometę Tempel 1 Wiadomość o udanym trafieniu wywołała dużą radość w centrum lotów NASA.

Pocisk ważący 372 kg uderzył w kometę z prędkością ok. 37 tys. km/h. Naukowcy sądzą, że uderzenie wybiło krater o głębokości 25 metrów i średnicy 120 metrów. Eksplozja była porównywalna do wybuchu 4,4 ton trotylu.

Sonda nadal będzie krążyć wokół komety, obserwując powstały krater i badając wyrzuconą podczas eksplozji materię.
Zdjęcia, które będzie robić kometa w najlepszym wypadku będą w rozdzielczości 1,5 metra na piksel, tzn., że średnica krateru będzie równa około 100 pikseli.
Wiedza, którą uzyska NASA na temat komet przyda się nie tylko przy korekcji modeli funkcjonowania komet, powstawania Układu Słonecznego, ale i do podniesienia naszego bezpieczeństwa - jak wiadomo komety lubią nas odwiedzać. Naukowcy sądzą, że przez taką kometę, która uderzyła kiedyś w Ziemię wyginęły dinozaury.
Obecnie kometa jest obiektem o jasności 10,5 magnitudo, czyli 50 razy słabszym od najsłabszych gwiazd widocznych gołym okiem. Najbardziej optymistyczne przewidywania szacują 100-krotny wzrost jasności obiektu. Bardziej pesymistyczne przewidywania szacują, że komety nie będzie widać gołym okiem, ale będzie można ją spokojnie zobaczyć przez niewielką lornetkę.
Najlepiej kometę będzie się oglądać w nocy z 4 na 5 lipca i podczas dwóch następnych wieczorów. Odnaleźć można ją kierując się Jowiszem i Kłosem.

Mateusz Pychyński (na podst. inf. prasowych)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek