Wystawa fotografii dzikiej przyrody w łódzkiej Galerii Willa


Wystawa fotografii dzikiej przyrody w łódzkiej Galerii Willa: artykuł nr 2410

2006-05-06 19:12:39 Ciekawostki

83 fotografie dzikiej przyrody - nagrodzone i wyróżnione prace z prestiżowego międzynarodowego konkursu Wildlife Photographer of the Year 2005 - można oglądać na wystawie w Galerii Willa w Łodzi.

Prezentowane na wystawie Fotografia dzikiej przyrody zdjęcia są dziełem 60 artystów z 20 krajów. Wybrano je spośród niemal 17 tys. fotogramów, wykonanych przez 1410 autorów z 57 krajów.

Według organizatorów wystawy, prezentowane fotografie - od dokumentu, po reporterskie i artystyczne ujęcia - ukazują dramaturgię i rozmaitość życia na ziemi i podnoszą status fotografii dzikiej przyrody do rangi głównych nurtów współczesnej sztuki.

Po raz trzeci w historii wystawy na ekspozycji można zobaczyć zdjęcia wykonane przez polskiego fotografa; tym razem młodego warszawianina Mateusza Kowalskiego, zdobywcy III nagrody i wyróżnienia w jednej z kategorii młodzieżowych konkursu. Jego fotografia dorosłej i młodej rybitwy białoskrzydłej wykonana została w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Konkurs i wystawa "Wildlife Photographer of the Year" organizowane są przez BBC Wildlife Magazine i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się od 1964 roku i stał się jednym z najbardziej cenionych i największych na świecie przedsięwzięć z zakresu fotografii dzikiej przyrody.

Każdorazowo jego efektem jest pokonkursowa wystawa nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć, która następnie jest prezentowana w kilkudziesięciu krajach całego świata. W Polsce wystawa pokazywana jest po raz czwarty w 12 miastach. W Łodzi oglądać ją można do 28 maja.

Patronat honorowy nad wystawą objęli ministrowie kultury i dziedzictwa narodowego oraz środowiska.

PAP - Nauka w Polsce, Kamil Szubański

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek