Wybór właściwych drzew dla poprawy jakości powietrza w miastach


Wybór właściwych drzew dla poprawy jakości powietrza w miastach: artykuł nr 1144

2005-08-26 01:22:09 Botanika

Zespół brytyjskich naukowców z Uniwersytetu Lancaster opisał metodę oceny wpływu różnych gatunków drzew na jakość powietrza w miastach. Metoda, którą można stosować wykorzystując komputer osobisty, może być zaadaptowana do innych obszarów położonych na średnich szerokościach geograficznych w klimacie umiarkowanym. Klasyfikacja opracowana została jako narzędzie pomagające urbanistom przy podejmowaniu decyzji, jakie gatunki drzew należy posadzić aby uzyskać trwałą jakość powietrza w mieście.

Nick Hewitt z wydziału nauk o środowisku Uniwersytetu Lancaster w Wielkiej Brytanii wyjaśnia: - Drzewa mają korzystny wpływ na jakość powietrza, jeśli posadzi się odpowiedni ich rodzaj. Naturalnie występujące gatunki drzew o szerokich liściach, takie jak dąb, wiąz i klon, okazują się najgorsze według naszej punktacji.

Drzewa są integralną częścią środowiska miejskiego. Ich obecność wpływa na społeczności ludzkie pod względem ekologicznym, społecznym, ekonomicznym i fizycznym. Przyjmuje się powszechnie, że drzewa tylko poprawiają jakość powietrza, jednak naukowcy wiedzą już od prawie dwudziestu lat, że biogenne emisje pewnych drzew mogą zwiększyć poziomy niektórych czynników szkodliwych, szczególnie ozonu, w miejskim powietrzu.

Całość w serwisie Cordis

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki