Kraków: Przemijanie w Teatrze Stygmator


Kraków: Przemijanie w Teatrze Stygmator: artykuł nr 5207

2007-11-20 23:02:24 Ciekawostki

Życie człowieka przypomina cykl i charakter Ogrodu. Wiosną się rodzimy, latem dojrzewamy, jesienią starzejemy, zimą umieramy. Świat przemija a czas jest nieuchronny. Scenariusze dwóch ostatnich listopadowych spotkań w Teatrze Stygmator zostały zainspirowane tym tematem. Są one dalekie od smutku ale bliskie myśli i refleksji nad życiem. Jak napisała poetka Katarzyna Turaj – Kalińska „Przemijanie to zjawisko powszechne, może najpowszechniejsze we wszechświecie”.

22.11.07 r. – Prezentacja i promocja książki Grzegorza Steca „Melencolia” z serii BIBLIOTECZKA TEATRU STYGMATOR, połączona z wernisażem „czarnych obrazów”, najbardziej charakterystycznych dla jego twórczości, których reprodukcje zostały wplecione między wiersze tomiku. Tytuł książki „Melencolia” nawiązuje do jednej z najsłynniejszych rycin Albrechta Dürera z 1514 roku.

„Wiersze Grzegorza Steca pisały się i piszą na marginesie aktywnie praktykowanego malarstwa. Jest ono niezwykle ekspresyjne, silne wizjami, porusza warsztatową perfekcją”
Krzysztof Lisowski

MIEJSCE: Śródmiejski Ośrodek Kultury
ul. Mikołajska 2 (Kamienica Lamellich), Kraków
GODZINA: 19:30
W PROGRAMIE: wernisaż, muzyka, świece, wiersze, spotkanie i rozmowa z autorem, prezentacja „Melencolii”
WYSTĘPUJĄ: Jakub Kosiniak (interpretacja wierszy) Monika Makowska (skrzypce), Władysław Skwirut (fortepian), Grzegorz Stec i inni.
SCENARIUSZ I PROWADZENIE: Violetta Zygmunt.24.11.07 r. - Kolejny wieczór z cyklu Poezja i Muzyka w Ogrodzie. „Przemijanie”, czyli program poetycki zainspirowany trzema niezwykłymi książkami z serii BIBLIOTECZKA TEATRU STYGMATOR: „Ocalenia” Joanny Pociask – Karteczki, „Powrót na Ogrodową” Marzeny Dąbrowy - Szatko i ponownie „Melencolia” Grzegorza Steca.

MIEJSCE: Ogród Botaniczny UJ
ul. Kopernika 27 (piwnice w gmachu głównym), Kraków
GODZINA: 18:00
W PROGRAMIE: wiersze, spotkanie i rozmowa z autorami książek, stoisko z książkami autorów z Klubu Artystyczno – Literackiego Teatru Stygmator
SCENARIUSZ I PROWADZENIE: Violetta Zygmunt.

Joanna Pociask – Karteczka – pracownik Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, podróżniczka, poetka natury. Debiutowała w 1996 r. zbiorem wierszy „Na drugi brzeg”.
„Ocalenia” to trzecia z kolei poetycka książka poetki, która jest po części zapisem wędrowania.
„Oryginalność tych wierszy polega na szczególnym, pełnym ciepła klimacie pozornie zwykłych opowieści o ludziach, krajobrazach, spotkaniach. Wiele tu refleksji o czasie, o poszukiwaniu spraw bardzo oczywistych, a przecież niełatwych jak dobro i miłość”
Alicja Zemanek

Marzena Dąbrowa – Szatko – poetka, nauczycielka języka polskiego w krakowskim liceum. Pierwsza promocja jej tomiku odbyła się 10 lutego br. W ramach stałego cyklu Poezja i Muzyka w Ogrodzie”
„Przedmioty u Marzeny Dąbrowy – Szatko są w pewien sposób u personifikowane. Chociaż jej świat zdaje się być bezpowrotnie coraz bardziej martwy (...) Kiedy kogoś ubywa, nawet przyroda dookoła wydaje się nie mieć sensu, nawet w niej widać katastrofę odchodzenia, klęskę przemijania”
Magdalena Jakubczak

Grzegorz Stec – krakowski malarz, poeta, absolwent ASP, autor licznych wystaw, głównie w Stanach Zjednoczonych.
„Melencolia” została okrzyknięta tomikiem przełomu, co podkreśla czerń reprodukcji.
„Nie jest poetą w czerni ale jest w niej zanurzony”.
Józef Baran

Wszyscy wyżej wymienieni poeci są członkami Klubu Artystyczno – Literackiego Teatru Stygmator.
Więcej informacji na www.teatrstygmator.blog.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek