Świecący kwiat


Świecący kwiat: artykuł nr 1215

2005-09-16 14:44:57 Botanika

Kwiaty też muszą być atrakcyjne, by przyciągnąć uwagę owadów. W jaki sposób mogą to jednak robić te gatunki roślin, których kwiaty rozkwitają nocą? Wykorzystują do tego zjawisko fluorescencji - dowodzą hiszpańscy badacze na łamach najnowszego Nature.

Jak podkreślają naukowcy, fluorescencja jest rzadko wykorzystywana w przyrodzie jako sygnał komunikacyjny. Dotychczas zauważono ją zresztą jedynie u papużek falistych i - prawdopodobnie - u skorupiaków rawek. Biolodzy nie znali jednak przypadku wykorzystywania fluorescencji w świecie roślin.

Jest jednak roślina, która posługuje się takim właśnie sygnałem do zwabienia owadów, mogących ją zapylić - donosi "Nature". Hiszpańscy naukowcy pod kierunkiem Francisco Garcia-Carmona z Uniwersytetu w Murcii wyodrębnili i poddali analizie barwniki z kwiatów dziwaczka (Mirabilis jalapa) - byliny o dużych kwiatach, które otwierają się wieczorem lub w pochmurne dni.

Okazało się, że jeden z barwników - żółta betaksantyna, emituje światło, które jest absorbowane przez inny barwnik - fioletową betacyjaninę. W ten sposób na płatkach kwiatów dziwaczka powstaje wyróżniający się zielony, fluorescencyjny wzór.

Taki fluorescencyjny "neon" przyciąga do kwiatów owady i nietoperze, które są wrażliwe na zielone światło. DWO

* * *

Tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki