Rusza Festiwal Przyrody: Żubrowisko


Rusza Festiwal Przyrody: Żubrowisko: artykuł nr 1214

2005-09-16 14:43:09 Ciekawostki

W Białowieży w sobotę i niedzielę (17-18 czwarty już Festiwal Przyrody Żubrowisko. Organizowany jest przez Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Celem festiwalu jest włączenie uczestników w czynną ochronę dzikiej przyrody.

Zamysłem pomysłodawcy i głównego organizatora Jarosława Chyry jest wspólne spotkanie naukowców, profesjonalistów, zawodowców i amatorów przyrody

Zdaniem prof. Simony Kossak, otwierającej w roku 2002 pierwszy Festiwal, odbywający się wówczas pod nazwą "Mikrosfera - Makrosfera", tylko połączenie wiedzy i wrażliwości daje prawdziwą znajomość natury, umiejętność trafnej obserwacji i najbardziej skutecznej ochrony. W "Żubrowisku" swój sposób postrzegania dzikiej przyrody przedstawią więc zarówno naukowcy i badacze, jak i czerpiący z niej inspirację artyści.

Gospodarzami pierwszego dnia festiwalu będą Józef i Joszko Broda, legendarni muzycy grający na tradycyjnych instrumentach etnicznych jak trąby, rogi i flety. Odbędą się między innymi autorskie spotkanie Jakuba Kolskiego i koncert Urszuli Dudziak.

Na niedzielę zaplanowano pokaz filmów przyrodniczych National Geographic, biesiadę naukową i promocję książek przyrodniczych. Wśród wielu naukowców, prezentujących swe prace badawcze, wysłuchać będzie można między innymi prof. Bogumiły Jędrzejewskiej, promującej "Eseje o ssakach Puszczy Białowieskiej". W ramach współpracy brytyjsko-polskiej Stephen Davis z rządowej agencji ds. ochrony przyrody Anglii przedstawi plany zarządzania renaturalizacją siedlisk w ramach polskiej sieci Natura 2000.

Szczegółowy program "Żubrowiska" można zobaczyć pod adresem: www.powiat.hajnówka.pl

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek