Polskie żubry atrakcją we francuskich Alpach


Polskie żubry atrakcją we francuskich Alpach: artykuł nr 1224

2005-09-18 14:09:04 Zoologia

13 polskich żubrów trafiło do alpejskiego rezerwatu w Andon-Thorenc na wysokości ok. 1200 m. n.p.m. Na terenie 700-hektarowego parku powstał już hotel i restauracja dla turystów, którzy chcą oglądać te rzadkie zwierzęta w alpejskim krajobrazie. Żubry sprowadzone z Polski wybrane zostały przez genetyków - gdy zaczną się rozmnażać, ma to zagwarantować czystość rasową stada.

To dopiero początek oryginalnego przedsięwzięcia francuskich ekologów: chcą oni sprowadzać do rezerwatu rzadkie gatunki zwierząt z całego świata, które dawno temu żyły na wolności we francuskich Alpach, ale później wyginęły. Tak też było w przypadku żubrów, które wyginęły we Francji ponad pół tysiąca lat temu.

Wiadomo już, że wkrótce w Alpy trafią dzikie - nigdy nie oswojone przez człowieka - konie Przewalskiego. Zwierzęta te dawno temu żyły m.in. na terenie dzisiejszej Francji, później już tylko na mongolskich i chińskich stepach. Dziś konie Przewalskiego można zobaczyć głównie tylko w ogrodach zoologicznych, m.in. w Polsce.

Źródło: RMF FM

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii