Las ku czci papieża


Las ku czci papieża: artykuł nr 1566

2005-11-19 02:46:34 Leśnictwo

Leśnicy z Szymaniszek (gm. Brzeziny) zaczęli sadzić las, który ma być pomnikiem ku czci Jana Pawła II. Młode drzewka zostaną posadzone w taki sposób, że oglądane z góry uformują inicjały Ojca Świętego "JP II" - informuje "Express Ilustrowany". Każda litera ma mieć 50 metrów długości. Zielony pomnik wypełni pole o powierzchni 4,5 hektara w okolicy wsi Tadzin, tuż przy drodze na Łowicz. Do uformowania napisu posłuży 7 tys. sadzonek świerka pospolitego. 3,5 tys. sadzonek modrzewia posłuży zaś za jego tło.

- Modrzewie zmieniają w ciągu roku kolor igieł, dlatego napis będzie z góry zawsze dobrze widoczny, ale nie zawsze taki sam - mówi Paweł Leśniewski leśniczy z Tadzina. - To jest nasz hołd i nasza modlitwa dla Ojca Świętego.

Koszt tego zielonego pomnika to ok. 4 tys. zł. Młody las zostanie ogrodzony metalową siatką, by drzewek zimą nie podgryzały zwierzęta. Prace przy nasadzeniach potrwają jeszcze przez tydzień. Sadzonki są niewielkie, mają po kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Trzeba przynajmniej 5-6 lat, by korony drzew rozrosły się na tyle, żeby pomnik leśników był naprawdę widoczny.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa