Światowy sukces polskich naukowców w modelowaniu białek


Światowy sukces polskich naukowców w modelowaniu białek: artykuł nr 214

2005-01-05 06:50:00 Biotechnologia

Trzech polskich naukowców znalazło się w gronie zwycięzców 6. edycji światowego, prestiżowego konkursu w modelowaniu struktury przestrzennej białek, odbywającego się w USA pod nazwą Critical Assesment of Techniques for Protein Structure Prediction.

Wyróżnieni naukowcy to: prof. Andrzej Koliński z Wydziału Chemii UW, dr Krzysztof Ginalski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW i BioInfoBank Institute i dr Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Zbadanie przestrzennej struktury jak największej liczby białek ma nie tylko znaczenie czysto poznawcze, ale otwiera nieograniczone pole zastosowań praktycznych, wśród których najważniejsze wydaje się projektowanie leków - powiedział w rozmowie z PAP dr Krzysztof Ginalski, który po raz drugi został nieoficjalnym liderem tegorocznej edycji konkursu CASP.

Białka, obok wody, stanowią podstawowy budulec ludzkiego organizmu. Są one polimerami złożonymi z aminokwasów, których jest ponad 20 rodzajów, połączonych w ciągłą nić.

Jak mówi prof. Lucjan Piela z Wydziału Chemii UW, poznanie trówymiarowej budowy białek, tzn. sposobu zwinięcia się nici białka do pewnego unikatowego kształtu w przestrzeni jest absolutnie niezbędne do poznania roli, jaką to białko spełnia w organizmie. "Tylko ten określony kształt wykazuje działanie biologicznie poprawne" - powiedział w rozmowie z PAP prof. Piela.

Struktury przestrzenne białek można zbadać doświadczalnie, przy użyciu krystalografii lub metody magnetycznego rezonansu jądrowego. "W krystalografii naświetla się kryształ białka promieniami rentgenowskimi" - mówi dr Krzysztof Ginalski. "Z ugięcia się tych promieni na atomach kryształu można określić, jaką strukturę ma badane białko" - dodaje.

Badanie struktury białek metodami doświadczalnymi jest jednak bardzo czasochłonne i drogie - określenie sposobu przestrzennego ułożenia się sekwencji aminokwasów może potrwać niekiedy nawet kilka lat. Do tej pory naukowcom udało się doświadczalnie poznać budowę przestrzenną około 20 tys. białek i określić ponad 2 mln sekwencji białkowych.

Cały artykuł w portalu Onet.pl pod adresem: http://info.onet.pl/1032368,16,1,0,120,686,item.html 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii