Nielotne papugi mają szansę przetrwać


Nielotne papugi mają szansę przetrwać: artykuł nr 536

2005-04-12 20:31:28 Ochrona środowiska

Kakapo, nielotna papuga z Nowej Zelandii, o mało nie wyginęła, ale teraz liczba jej osobników wciąż się zwiększa, więc są szanse, że gatunek przetrwa.

Na południu Nowej Zelandii żyją ostatnie ocalałe egzemplarze kakapo. Cała jej populacja to 86 osobników. W połowie lat 90. XX wieku doliczono się ich tylko 51.

Dorastająca 60 centymetrów, powolna, roślinożerna kakapo (Strigops habroplilus) jest jedyną papugą, która nie lata, a zarazem papugą najcięższą (do 4 kilogramów). Prowadzi nocny tryb życia, a dzień spędza w ziemnej norze. Ma zielone pióra i pachnie stęchlizną, za to chodzi po drzewach i może przeżyć kilkadziesiąt lat. Potrafi też warczeć jak pies

Brak drapieżników pozwolił na wyewoluowanie kakapo. Występowała kiedyś na całej Nowej Zelandii Jednak wraz ludźmi przybyły tam szczury, koty i gronostaje. Kakapo przetrwały tylko na dwóch wysepkach: Little Barrier i Codfish.

Dzięki wysiłkom ochotników, udało się zahamować spadek pogłowia, a nawet doprowadzić do narodzin wielu młodych. Niestety, w roku 2004 trzy młode ptaki padły z powodu zakażenia.

W tym roku, dzięki dostarczeniu ulubionych owoców drzewa rimu, po raz pierwszy od trzech lat samice złożyły jaja - 26 sztuk. Rimu owocuje raz na kilka lat, a bez jagód tego drzewa papugi nie chcą się rozmnażać. Naukowcy pracują więc nad znalezieniem zastępczego pokarmu.

Cały artykuł w portalu Onet.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska