Ciepła zima sprzyja obserwacji ptaków nad Wartą: artykuł nr 268
2005-01-20 06:30:00 Nauka w Polsce i na świecie
Stada gęsi liczące kilkanaście tysięcy sztuk to częsty widok tej zimy nad rozlewiskami Warty - mówi dr Magdalena Bartoszewicz z Parku Narodowego "Ujście Warty".
Obecnie w "Ujściu Warty" jest kilkadziesiąt tysięcy gęsi oraz około 2,5 tys. łabędzi krzykliwych. Teren ten jest jednym z najważniejszych w Polsce i Europie zimowisk łabędzia krzykliwego.
Gęsi i łabędzie to nie jedyne ptaki, które można oglądać teraz w parku. Woda podniosła się, powstały rozlewiska, a na rzekach zobaczyć można sporo traczy bielaczków i nurogęsi, są też krzyżówki i świstuny.
Pogoda sprzyja także ptakom drapieżnym, które nie mają większych problemów ze znalezieniem pożywienia. Z zalewanych łąk uciekają małe gryzonie, takie jak norniki, na co tylko czekają myszołowy zwyczajne i włochate, pustułki i błotniaki zbożowe. Zobaczyć też można drzemlika i sokoła wędrownego.
W okolicach stad gęsi i kaczek łatwo spotkać bieliki. Jest ich nawet do 30 w jednym miejscu.
W tym roku dużo jest nie tylko ptaków, ale także innych zwierząt, w tym dzików. W Parku na południe od Warty nie poluje się na nie, więc są mało płochliwe i często można się natknąć na całe ich watahy. Coraz częściej obserwowane są także szopy pracze. MMD
Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, 19 stycznia 2005
www.naukawpolsce.pap.pl
reo
Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie
- Gdzie stanie polska elektrownia jądrowa?
- Łosie powodują w Polsce coraz więcej szkód
- III Ogólnopolski Dzień Nauki - 17 września
- Kraje członkowskie UE nie mogą zakazać upraw roślin zmodyfikowanych
- Leśnicy i naukowcy przeciwni prywatyzacji polskich lasów
- Czemu w Boże Narodzenie nie będzie śniegu
- ZIMOWE ANOMALIE POGODOWE NIE ZAGRAŻAJĄ ROŚLINOM