Ciepła zima sprzyja obserwacji ptaków nad Wartą


Ciepła zima sprzyja obserwacji ptaków nad Wartą: artykuł nr 268

2005-01-20 06:30:00 Nauka w Polsce i na świecie

Stada gęsi liczące kilkanaście tysięcy sztuk to częsty widok tej zimy nad rozlewiskami Warty - mówi dr Magdalena Bartoszewicz z Parku Narodowego "Ujście Warty".

Obecnie w "Ujściu Warty" jest kilkadziesiąt tysięcy gęsi oraz około 2,5 tys. łabędzi krzykliwych. Teren ten jest jednym z najważniejszych w Polsce i Europie zimowisk łabędzia krzykliwego.

Gęsi i łabędzie to nie jedyne ptaki, które można oglądać teraz w parku. Woda podniosła się, powstały rozlewiska, a na rzekach zobaczyć można sporo traczy bielaczków i nurogęsi, są też krzyżówki i świstuny.

Pogoda sprzyja także ptakom drapieżnym, które nie mają większych problemów ze znalezieniem pożywienia. Z zalewanych łąk uciekają małe gryzonie, takie jak norniki, na co tylko czekają myszołowy zwyczajne i włochate, pustułki i błotniaki zbożowe. Zobaczyć też można drzemlika i sokoła wędrownego.

W okolicach stad gęsi i kaczek łatwo spotkać bieliki. Jest ich nawet do 30 w jednym miejscu.

W tym roku dużo jest nie tylko ptaków, ale także innych zwierząt, w tym dzików. W Parku na południe od Warty nie poluje się na nie, więc są mało płochliwe i często można się natknąć na całe ich watahy. Coraz częściej obserwowane są także szopy pracze. MMD

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, 19 stycznia 2005
www.naukawpolsce.pap.pl

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie