Czechy/ Przeciw sztucznemu naśnieżaniu Szrenicy


Czechy/ Przeciw sztucznemu naśnieżaniu Szrenicy: artykuł nr 356

2005-02-22 13:31:14 Ochrona środowiska

Zarząd czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (KRNAP) skrytykował podjęcie sztucznego naśnieżania szczytowych partii Szrenicy po polskiej stronie granicy - poinformowała w poniedziałek publiczna Czeska Telewizja (CzT). Według CzT, teren ten przylega do czeskiej strefy ochrony najwyższego stopnia, gdzie zabronione jest sztuczne naśnieżanie. Tymczasem polskie władze zezwoliły nie tylko na zainstalowanie armatek śnieżnych, ale także na rozbudowę całej infrastruktury narciarskiej.

Czesi przypominają, że szczyt Szrenicy leży w transgranicznym rezerwacie biosfery, podlegającym ochronie UNESCO. Strona czeska twierdzi, że sztuczny śnieg różni się składem chemicznym od naturalnego i dlatego zasypanie nim rejonu Szrenicy może mieć ujemny wpływ na lokalny ekosystem. Ponadto utrzymuje się dłużej niż naturalny, co przeszkadza w kiełkowaniu i wzroście roślin.

Rzecznik KRNAP Radek Drahny powiedział CzT, że zarząd Parku wysłał już list w tej sprawie do ministra ochrony środowiska Libora Ambrozka, w którym postuluje, by Ambrozek poinformował polskiego ministra środowiska o czeskim sprzeciwie wobec sztucznego naśnieżania Szrenicy.(...)

PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska