Zagrożenie pożarami w lasach


Zagrożenie pożarami w lasach: artykuł nr 4482

2007-04-24 06:12:41 Leśnictwo

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego występuje w większości zachodniopomorskich lasów – poinformował w poniedziałek główny specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Bronisław Sasin. Jak dodał, w lasach występuje niska wilgotność ściółki, co jest efektem wysokich, jak na tę porę roku temperatur i braku opadów deszczu.

Według danych RDLP w kwietniu na administrowanym przez nią terenie doszło do 80 pożarów lasów. W niedzielę było ich jedenaście. Łącznie spłonęło ok. 5 ha lasów. To niewielkie pożary dzięki temu, że są szybko lokalizowane – podkreślił Sasin.

"Jeśli utrzyma się taka pogoda, jak dotychczas, to obawiamy się zbliżającego się tzw. długiego weekendu. Zamierzamy wcześniej wystosować apel w mediach do mieszkańców i turystów przebywających w naszym regionie, o szczególną rozwagę i zachowanie zasad bezpieczeństwa w lesie" – zaznaczył.

Przypomniał, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie wolno rozpalać ognisk w odległości mniejszej niż 100 m od lasu.

Sasin zapowiedział, że służby leśne podczas zbliżających się wolnych dni skierują do pracy w regionie ok. 150 pracowników, którzy będą patrolować lasy. "Wszystkie nasze samoloty, a mamy ich dziewięć, będą latać nad lasami, pracować będą też 54 kamery monitorujące lasy" – zaznaczył. "Nie przewidujemy wprowadzenia zakazu wstępu do lasu" – dodał.

Według prognoz meteorologicznych, w woj. zachodniopomorskim najbliższe dni będą słoneczne i ciepłe. Temperatura osiągnie nawet 25 stopni Celsjusza.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa